CPK - znamy dokładną lokalizację. Dziewięć miejscowości do całkowitej likwidacji

Centralny Port Komunikacyjny powstanie na północny zachód od miejscowości Baranów. Inwestycja zajmie ok. 40 km kwadratowych terenu, na którym znajduje się blisko 20 miejscowości. Dziewięć z nich czeka całkowita likwidacja.

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała ma przedstawić dokładną lokalizację Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) w piątek (17 grudnia) podczas konferencji prasowej. Jednak w środę plany ujawnił jeden z przedstawicieli rolników z gminy Baranów (woj. mazowieckie), którzy uczestniczą w pracach Rady Społecznej ds. CPK.

Centralny Port Komunikacyjny. Ponad 20 miejscowości do całkowitej lub częściowej likwidacji

Dokładną lokalizację CPK przedstawił na Facebooku Kamil Szymańczak. Z zamieszczonych przez niego dokumentów i grafik wynika, że inwestycja powstanie na północny zachód od miejscowości Baranów i obejmie swoim zasięgiem 40,81 km kwadratowych terenu, na którym znajduje się 21 miejscowości. Znalazły się one na terenie planowanego przedsięwzięcia w całości lub częściowo.

Całkowitą likwidację czeka dziewięć miejscowości: Buszyce, Strumiany Dolne i Górne, Wyczółki, Maurycew, Skrzelew, Duninopol, Podbuszyce, Podoryszew i Stara Wieś. Natomiast częściowa likwidacja dotyczy miejscowości: Drybus, Kaski, Nowa Pułapina, Elżbietów, Pawłówek, Szymanów, Szymanów SHRO, Janówek, Nowy Drzewicz, Nowy Oryszew, Oryszew-Osada i Stary Drzewicz.

Przeczytaj więcej informacji o planowanych inwestycjach na stronie głównej Gazeta.pl

Ostateczne decyzje w sprawie lokalizacji CPK zapadną w 2023 r.

Jak czytamy w dokumencie, "ostateczna decyzja o lokalizacji Portu Solidarność zostanie określona w wyniku uzyskania przez spółkę CPK decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, co według planowanego harmonogramu nastąpi na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2023 r., oraz w wyniku decyzji lokalizacyjnej, spodziewanej w trzecim kwartale 2023 r.".

Zaznaczono, że po uzyskaniu niezbędnych decyzji "przystąpimy do procesu pozyskiwania tych nieruchomości, które do tego momentu nie będą jeszcze w posiadaniu spółki, drogą wywłaszczeń za odszkodowaniem".

Zobacz wideo Czy pandemia uderzy w budowę CPK?
Więcej o: