Polski Ład. Ruszyła infolinia wyjaśniająca zmiany podatkowe w 2022 roku

Ruszyła infolinia objaśniająca zmiany podatkowe, które od 1 stycznia 2022 r. wprowadza Polski Ład. Obywatele i przedsiębiorcy mogą uzyskać informacje m.in. na temat nowej składki zdrowotnej, Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego i emerytury bez podatku.

- W Ministerstwie Rozwoju i Technologii uruchomiliśmy infolinię dla obywateli i przedsiębiorców. Dzięki niej osoby zainteresowane uzyskają rzetelne informacje na temat rozwiązań Polskiego Ładu. Z wszelkimi pytaniami można dzwonić pod numer 22 765 64 64 - przekazała wiceministerka rozwoju i technologii Olga Semeniuk.

Przeczytaj więcej informacji o Polskim Ładzie na stronie głównej Gazeta.pl

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne) Polski Ład. Składka zdrowotna wzrośnie, ale jest sposób by oszczędzić 330 zł

Infolinia wyjaśniająca rewolucję podatkową Polski Ład już działa

Infolinia została uruchomiona w środę 15 grudnia i jest jednym z elementów tzw. Multikanałowego Centrum Informacji "Polski Ład". Przedsiębiorcy i obywatele mogą za jej pośrednictwem "uzyskać kompleksową informację na temat obowiązujących przepisów prawnych, procedur administracyjnych i usług dostępnych drogą elektroniczną oraz o możliwości korzystania z rozwiązań wprowadzanych przez Polski Ład" - czytamy w rządowym komunikacie.

Dzięki infolinii będzie można otrzymać wsparcie przy wypełnianiu formularzy i wniosków niezbędnych do skorzystania z rozwiązań rządowego programu. Przedsiębiorcy i obywatele otrzymają tam również informacje na temat projektów obejmujących m.in. zmiany podatkowe (w tym nowe składki zdrowotne), mieszkalnictwo (dom bez formalności i kredyt bez wkładu własnego), emerytury bez podatku, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, zmiany dla rolników oraz wsparcie dla firm wdrażających innowacje.

Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. od 8:00 do 16:00 pod numerem 22 765 64 64.

'Zima w Mieście', Warszawa 2016 "Polski Ład". Warszawa straci ponad 1 mld zł. Już wzrosła opłata za zajęcia dla dzieci

Polski Ład podpisał prezydent mimo apelu Konfederacji Lewiatan. Wchodzi w życie 1 stycznia 2022 r.

Ustawa podatkowa wprowadzająca Polski Ład to 140 stron przepisów, które zmieniają inne ustawy. Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw została uchwalona 29 października.

Na początku listopada Konfederacja Lewiatan wystosowała apel do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy. "Zmiany, które mają wejść w życie 1 stycznia 2022 roku, pogorszą warunki funkcjonowania firm, istotnie zwiększą koszty prowadzenia działalności gospodarczej i są największą w historii podwyżką podatków dla przedsiębiorców" - przekonywał Andrzej Nikończyk, przewodniczący Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Ostatecznie 16 listopada Andrzej Duda podpisał ustawę, a 23 listopada została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy przewidują podwyżkę do 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku, a do 120 tys. zł - pierwszego progu podatkowego, do którego obowiązuje stawka 17 proc. Zmienią się również zasady odliczania składki zdrowotnej od podatku - więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Polski Ład. Zmiany w składce zdrowotnej. Ile zapłacą przedsiębiorcy? [WYLICZENIA]

Zobacz wideo Szereg obietnic w Polskim Ładzie PiS-u. Kto za nie zapłaci?
Więcej o: