Zasiłek opiekuńczy wraca. Jest stanowisko ministerstwa ws. nauki zdalnej w szkołach

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej potwierdziło w rozmowie z IAR, że wprowadzony zostanie dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Jest on związany z obostrzeniem, które dotyczy nauki zdalnej w szkołach.

Od 20 grudnia do 9 stycznia, w związku z wprowadzeniem nauki zdalnej w szkołach, przywrócony zostanie dodatkowy zasiłek opiekuńczy - poinformowało IAR Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Zobacz wideo Na jakim etapie IV fali zachorowań jesteśmy? Ekspert wyjaśnia

Rodzice mogą ponownie wnioskować o zasiłek opiekuńczy. Wszystko za sprawą powrotu do nauki zdalnej w szkołach

- W związku z tym, że nauka zdalna jest od 20 grudnia do 9 stycznia, Rada Ministrów zostało podjęte rozporządzenie, które przyznaje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Rodzice będą mogli o ten zasiłek wnioskować - mówiła na antenie ministerka Marlena Maląg.

- Zasiłek będzie przysługiwał dla rodziców dzieci do ukończenia przez nie 8. roku życia lub 16. roku życia w przypadku dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością - wyjaśniła dalej szefowa MRiPS. Zasady więc nie uległy zmianom. - Wnioski można składać do swojego pracodawcy, jak też do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - dodała ministerka Maląg.

Ważne: Ze składaniem oświadczenia trzeba poczekać do momentu, aż Rada Ministrów przyjmie dane rozporządzenie i opublikuje je go w Dzienniku Ustaw.

Zgodnie z dotychczasowymi zasadami, które zostały przyjęte podczas poprzednich fal epidemii koronawirusa w Polsce, świadczenie przysługuje wówczas, gdy placówki są zamknięte ze względu na COVID-19 oraz w sytuacji, gdy placówka zostanie zamknięta lub jej funkcjonowanie zostanie ograniczone ze względu na nagłe zamknięcie klasy lub danego oddziału szkolnego.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Zasiłek opiekuńczy - zasady przyznawania

Zasiłek opiekuńczy przysługuje, gdy nie ma możliwości zapewnienia opieki nad dziećmi lub dorosłymi osobami niepełnosprawnymi. Wystąpić o niego mogą rodzice dzieci w wieku do lat 8 oraz ubezpieczeni rodzice dzieci: 

  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; 
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; 
  • do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. 

Zasiłek przysługuje też ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, które nie mogą wykonywać z pracy z powodu konieczności opieki nad taką osobą.

Zasiłek nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę ani w sytuacji, gdy szkoła zapewni takiemu dziecku opiekę, ale rodzic z niej nie skorzysta.

Zasiłek opiekuńczy - czy wlicza się do limitu? Ile wynosi?

  • Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie jest wliczany do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, który jest przyznawany na tzw. zasadach ogólnych.
  • Zasiłek opiekuńczy wypłacany jest w kwocie 80 proc. wynagrodzenia. 
  • Zasiłek wypłacany jest za każdy dzień opieki - również w dniach ustawowo wolnych od pracy.
  • Aby otrzymać zasiłek należy złożyć wniosek u pracodawcy lub za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 
Więcej o: