Turcja znów tnie stopy, bo tak chciał Erdogan. Lira notuje rekordy słabości

Turecki bank centralny obniżył właśnie główną stopę procentową o 100 punktów bazowych. Można się było tego spodziewać, śledząc wypowiedzi prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Lira jeszcze przed decyzją mocno traciła wobec dolara, po niej sięgnęła po kolejny rekord słabości.
Zobacz wideo Jak mogą wzrosnąć stopy procentowe? Paweł Borys odpowiada

W Turcji zaskoczeń jeśli chodzi o politykę monetarną zwykle nie ma. Najpierw poznajemy opinię prezydenta (nie zmienia się od wielu miesięcy), potem zbieżną z nią decyzję ogłasza bank centralny. W międzyczasie zdarzają się przetasowania personalne na stanowiskach związanych z finansami. Tym razem Recep Tayyip Erdogan wymienił dwóch wiceministrów finansów i skarbu (sam szef resortu został wymieniony zaledwie dwa tygodnie temu). 

Więcej wiadomości z gospodarki na stronie głównej Gazeta.pl. 

Turcja tnie stopy. Znowu. I znowu lira bije rekordy słabości

Na posiedzeniu 16 grudnia turecki bank centralny ściął główną stopę procentową z 15 do 14 proc. To czwarty ruch w dół z rzędu - od września spadła już o 400 punktów bazowych. Takie decyzje powinny mocno zaskakiwać (choć Ankara do nich już przyzwyczaiła), bo w teorii i praktyce ekonomii obniżanie stóp procentowych wpływa na podbicie wskaźnika inflacji.

NBP podniesie stopy procentowe jeszcze wyżej ? Podwyżki stóp spóźnione? Członek RPP: też tak uważam. Mówi, co będzie w styczniu

Inflacja w Turcji przekracza już 20 proc. rok do roku. Tyle że prezydent Erdogan uważa, że efekt może być odwrotny i jest w ogóle bardzo przeciwny stopom procentowym. Na razie stosowanie jego podejścia w polityce monetarnej - widać, że bank centralny Turcji nie ma pełnej niezależności - nie przynosi uspokojenia wzrostu cen. Ten rozjazd widać dobrze na poniższym wykresie, opublikowanym przez PKO Research:

Ta tak zwana erdoganomika nie uspokaja też notowań waluty. Turecka lira co rusz bije rekordy słabości, za dolara trzeba płacić coraz więcej. W czwartek po ogłoszeniu decyzji ws. stóp było to już ponad 15 lir za jednego dolara - na początku roku ponad 7 lir, a pięć lat temu 3,7.

Notowania dolara wobec liry, wykres dzienny.Notowania dolara wobec liry, wykres dzienny. Źródło: investing.com

Notowania dolara wobec liry, wykres roczny.Notowania dolara wobec liry, wykres roczny. Źródło: investing.com

Erdogan powtarza jak mantrę, że cięcia stóp są niezbędne, by wzmocnić eksport, akcję kredytową, a w konsekwencji wzrost gospodarczy i rynek pracy (bezrobocie w Turcji to według najnowszych danych, za wrzesień, 11,5 proc.). Za wzrost cen wini bliżej nieokreślonych graczy z zagranicy. Opozycja wzywa do wcześniejszych wyborów - zgodnie z planem powinny się odbyć w 2023 roku (zarówno prezydenckie, jak i parlamentarne). - To bardzo ważna data, 100-lecie powstania Republiki Tureckiej. Na pewno władze chciałyby wokół tego zbudować opowieść o świetności kraju, w przypadku krachu ekonomicznego trudno to będzie zrobić - mówił niedawno w rozmowie z Gazeta.pl Adam Balcer, dyrektor programowy Kolegium Europy Wschodniej, który sytuację w Turcji śledzi od lat.

Węgierski forint Węgry. Bank centralny zdecydował. Stopy procentowe w górę już po raz siódmy

Więcej o: