Weryfikacja paszportów covidowych. Rekomendacje GIS dla przedsiębiorców

Główny Inspektorat Sanitarny zamieścił wytyczne dla przedsiębiorców w sprawie weryfikacji paszportów covidowych. "Dane osobowe, w tym potwierdzenie faktu zaszczepienia, mogą być przetwarzane w celu realizacji usługi tak, aby zapewnić zgodność działania podmiotu z obowiązującymi przepisami" - podaje GIS.

Rekomendacje dla przedsiębiorców pojawiły się w związku z publikacją w Dzienniku Ustaw rozporządzenia Rady Ministrów z 14 grudnia 2021 r. dotyczącego nowych obostrzeń. Restrykcje weszły w życie 15 grudnia. Pełną listę nowych ograniczeń można znaleźć w naszym artykule: Nowe rozporządzenie ws. koronawirusa przyjęte przez rząd. Osoby bez certyfikatu mogą mieć problem [LISTA]

GIS wydał rekomendacje dla przedsiębiorców ws. weryfikacji paszportów szczepionkowych

"Utrzymujący się stan epidemii SARS-CoV-2 powoduje konieczność kontynuacji starań, zarówno obywateli jak i podmiotów gospodarczych, w celu zwiększenia bezpieczeństwa zdrowotnego oraz minimalizowania ryzyka zakażeń" - informuje w komunikacie Główny Inspektorat Sanitarny.

GIS podkreśla, że "istotne dla ograniczania szerzenia się koronawirusa jest zwłaszcza przestrzeganie zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego". Chodzi o nakaz zasłaniania ust i nosa maseczką, zachowanie odpowiedniego dystansu między osobami, częste mycie i dezynfekcja rąk oraz wietrzenie pomieszczeń. "Natomiast kluczowe - z punktu widzenia zwalczania epidemii - są szczepienia przeciwko SARS-CoV-2" - zaznaczono w komunikacie.

Przeczytaj więcej informacji o koronawirusie na stronie głównej Gazeta.pl

W związku z obowiązującymi przepisami GIS rekomenduje przedsiębiorcom wdrożenie w swoich podmiotach zasad umożliwiających zapewnienie bezpieczeństwa klientów. "Dane osobowe, w tym potwierdzenie faktu zaszczepienia - przekazywane przez klientów wyłącznie dobrowolnie - mogą być przetwarzane w celu realizacji usługi tak, aby zapewnić zgodność działania podmiotu z obowiązującymi przepisami" - wyjaśniono.

GIS podkreśla, że przekazane przez klienta dobrowolnie dane mogą być przetwarzane do czasu zakończenia realizacji danej usługi.

Zobacz wideo Czy nowe obostrzenia pomogą w walce z pandemią? Pytamy eksperta
Więcej o: