Zwolnienie lekarskie w 2022 roku. Co zmieni się od nowego roku?

Co zmieni się w kwestii zwolnień lekarskich od nowego roku? Czas pobierania zasiłku zostanie mocno skrócony. Do tego zmiany obejmą także kontrole zwolnień lekarskich.
Zobacz wideo Oszuści mogą podszyć się pod bank. Jak nie dać się nabrać?

1 stycznia 2022 r. wejdą w życie zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustawach. Tym samym zmienią się zasady pobierania zasiłku chorobowego. O czym warto wiedzieć?

Zwolnienia lekarskie. Co zmienia się od 2022 roku?

Od stycznia 2022 roku zmianie ulegnie między innymi czas pobierania zasiłku chorobowego przez osoby, które utraciły zatrudnienie. Dotychczas wynosił on 182 dni, jednak w nowym roku zostanie skrócony do zaledwie 91 dni. Nic nie zmieni się natomiast w przypadku niezdolności do pracy w związku z ciążą lub gruźlicą - w tych przypadkach pracownicy nadal będą mogli liczyć na 270 dni zasiłku chorobowego.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Zasiłek chorobowy 2022 - co jeszcze się zmieni? Kontrole lekarskie

Nowe przepisy zakładają także, że do odnowienia prawa do płatnej nieobecności w pracy potrzebna będzie 60-dniowa przerwa w pobieraniu zasiłku. Na ten czas pracownik musi wrócić do wykonywania zawodu. Wysokość zasiłku za pobyt w szpitalu wzrośnie natomiast z obecnych 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku do 80 proc. Dodatkowo kobiety, które urodzą dziecko po ustaniu ubezpieczenia, jeśli wygasło ono z powodu śmierci pracodawcy, uzyskają prawo do zasiłku macierzyńskiego. 

Warto także wspomnieć, że od nowego roku nastąpią zmiany w kontroli zwolnień lekarskich. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie mógł kontrolować pracowników przebywających na zwolnieniu, między innymi dowiedzieć się, czy osoba zatrudniona w dwóch firmach, a przebywająca na zwolnieniu w jednej z nich, nie pracuje w tym czasie w drugiej.

Więcej o: