Kolęda. Większość Polaków przyjmie księdza. Ile pieniędzy chcą dać podczas wizyty duszpasterskiej?

Podczas kolędy zdecydowana większość Polaków zamierza przekazać księdzu datek. Jakiej wysokości będzie? Zbadała to Wirtualne Polska. Z badania tego wiadomo też, jaki procent Polaków przyjmie księdza z kolędą oraz jakie są motywy osób, które odmówią wizyty duszpasterskiej.

Kolęda, czyli wizyty duszpasterskie rozpoczynają się w okresie świąt Bożego Narodzenia i trwają nawet do początku lutego. Duchowni odwiedzają wówczas swoich parafian, wizycie towarzyszy poświęcenie domu, błogosławieństwo oraz modlitwa. Wiele osób przekazuje księdzu podczas kolędy datek pieniężny. Wirtualna Polska przedstawiła wyniki badania, które mówi o tym, jakiej wysokości datek Polacy chcą w tym roku ofiarować księżom podczas kolędy. Badanie odpowiada też na pytanie, jaki procent osób zamierza przyjąć księdza do mieszkania podczas kolędy i ile osób tego nie zrobi z powodu pandemii.

Zobacz wideo Czy to będą najdroższe święta od lat? Pytamy ekspertki

Kolęda 2021/2022. Jaką kwotę Polacy chcą przekazać księdzu podczas wizyty duszpasterskiej?

Jak wynika z badania, które dla WP zrealizował Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna, w 2021 roku większość Polaków chce ofiarować księdzu podczas kolędy od 21 do 50 zł.

W badaniu wzięło udział 1051 osób powyżej 18 roku życia. Respondenci określili się jako osoby: wierzące, ale niepraktykujące (39 proc.), wierzące i praktykujące (37 proc.), ateiści (12 proc.), 8 proc. osób nie było w stanie określić, czy należy do osób wierzących, czy też nie, 4 proc. odmówiło odpowiedzi.

Aż 71 proc. uczestników badania zadeklarowało, że chce w tym roku przekazać pieniądze na kolędzie. 

Więcej wiadomości z Polski przeczytasz na stronie Gazeta.pl

Kolęda (zdjęcie ilustracyjne) Witoszów Dolny. Ksiądz rusza z kolędą mimo epidemii koronawirusa

Kwoty, które wierni w tym roku zamierzają przekazać na kolędzie to: od 21 do 50 zł (42 proc.), od 51 do 100 zł (33 proc.), do 20 zł (9 proc.), od 101 do 150 zł (4 proc.), od 151 do 200 zł (1 proc.), powyżej 200 zł (2 proc.). Do wyboru respondenci mieli również odpowiedź "trudno powiedzieć", którą zaznaczyło 9 proc. badanych. 

Kolęda a COVID-19. Czy Polacy w tym roku wpuszczą do domów księży?

Jak ukazują wyniki badania zleconego przez WP, większość ankietowanych wpuści do domu księdza z wizytą duszpasterską. Odpowiedź "tak" oraz "raczej tak" zaznaczyło 47 proc. respondentów, zaś odpowiedzi "raczej nie" oraz "zdecydowanie nie" udzieliło 36 proc. badanych. 

Bożonarodzeniowa szopka w Watykanie Watykan. Zapalono lampki na 113-letnim świerku. Jest też szopka [ZDJĘCIA]

Osoby, które nie zadeklarowały chęci przyjęcia w domu duchownego z kolędą, zostały zapytane o powód. Odpowiedziami, które dominowały wśród respondentów, były: jestem ateistą (27 proc.), z powodu pandemii (23 proc.) oraz jestem osobą wierzącą, ale niepraktykującą (16 proc.). 

Więcej o: