Rekordowa waloryzacja emerytur 2022. Wyższe świadczenie i dodatki dla emerytów

Waloryzacja rent i emerytur w 2022 r. może wynieść nawet 9,7 proc. z powodu wysokiej inflacji. To oznacza wyższe świadczenia emerytalne i rentowe, a także wyższe dodatki dla seniorów, w tym m.in. pielęgnacyjny i kombatancki.

Według informacji zawartych w projekcie budżetu na 2022 r. emeryci mogą liczyć od nowego roku na wzrost świadczeń o 4,89 proc. Jednak inflacja wciąż szaleje, i według założeń ekspertów prawdopodobnie spowoduje ona większą podwyżkę świadczeń, niż w tej chwili przewiduje rząd.

Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości poświęconej programowi 500 Plus 500 plus do waloryzacji? Inflacja zjada sztandarowy program PiS

Waloryzacja emerytur 2022. Jak wzrosną emerytury?

Waloryzacja rent i emerytur w 2022 r. może wynieść nawet 9,7 proc. - podaje "Super Express". Według wyliczeń dziennika emerytury mogą wzrosnąć od niemal 100 zł (w przypadku świadczenia na poziomie 1025 zł) do nawet 400 zł (przy emeryturze 4050 zł). Jednak wyższa waloryzacja oznacza również podwyżkę różnych dodatków dla seniorów wypłacanych z ZUS.

Przykładowo dodatek pielęgnacyjny, który przysługuje przewlekle chorym oraz wszystkim osobom powyżej 75. roku życia, przy waloryzacji na poziomie 9,7 proc. zostanie podwyższony z 239,66 zł do 262,9 zł, czyli o 23,24 zł. Z kolei dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji, który wynosi obecnie 359,49 zł, wzrośnie do 394,36 zł - pisze "Super Express".

Przeczytaj więcej informacji o świadczeniach na stronie głównej Gazeta.pl

Bon turystyczny (zdjęcie ilustracyjne) Senat zaakceptował przedłużenie bonu turystycznego o pół roku

Wyższa waloryzacja świadczeń przez rosnącą inflację?

Inflacja w listopadzie osiągnęła poziom 7,8 proc. - podaje GUS. To największy odczyt od początku 2001 r., a jednocześnie wyższy od październikowego o 1 proc.

Jak mówiła we wrześniu szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, ostateczny wskaźnik waloryzacji poznamy w lutym 2022 r., tuż przed marcową waloryzacją. Na jej wysokość wpłyną dane GUS na temat realnych wartości inflacji oraz wzrostu wynagrodzeń w 2021 r.

Zobacz wideo Czy podwyższenie kwoty wolnej od podatku zmieni kwotę emerytury? [Q&A]
Więcej o: