Facebook zablokował 7 firm szpiegowskich. Inwigilowały użytkowników z ponad 100 krajów

Facebook zablokował siedem firm, które inwigilowały użytkowników platformy społecznościowej. Za pośrednictwem internetu szpiegowano obywateli ponad 100 państw świata. Facebook opisał również trzy etapy działań firm szpiegowskich.

Wielomiesięczne dochodzenie amerykańskiego giganta internetowego wykazało, że firmy oferujące usługi szpiegostwa inwigilowały m.in. polityków, dziennikarzy, obrońców praw człowieka, krytyków autorytarnych reżimów, rodziny opozycji oraz dysydentów. Konta należące do siedmiu takich firm zostały zablokowane - czytamy w komunikacie.

Facebook wysłał do nich wezwania do zaprzestania inwigilacji, a także przekazał informacje do organów ścigania. Serwis społecznościowy powiadomił o sprawie osoby, które mogły być szpiegowane.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Facebook opisał działania firm szpiegowskich

W 2019 r. Facebook pozwał firmę NSO z Izraela, która szpiegowała ludzi z pomocą oprogramowania Pegasus. Okazało się, że nie była to jedyna firma stosująca takie praktyki. W komunikacie opisano trzy etapy działania firm szpiegowskich. Są to:

  • rozpoznanie celu - zbieranie informacji z pomocą algorytmów przeznaczonych do automatycznego zbierania danych,
  • zaangażowanie - nawiązanie kontaktu z celem lub rodziną, aby zbudować zaufanie, pozyskać informacje i nakłonić do kliknięcia złośliwych linków lub plików;
  • wykorzystanie - atakują cel stosując m.in. phising, fałszywe strony i domeny oraz złośliwe oprogramowania.

Firmy szpiegowskie inwigilowały użytkowników z całego świata, w tym również z Polski

Spośród siedmiu zablokowanych przez Facebooka firm, cztery pochodzą z Izraela, a pozostałe z Chin, Indii i Macedonii Północnej. Ofiarami szpiegostwa byli mieszkańcy ponad 100 państw świata, w tym Polski. Facebook powiadomił o tym fakcie ponad 50 tys. użytkowników.

Zobacz wideo "Cyberprzestępcy nie śpią". Ochrona danych największym wyzwaniem dla firm w czasie pandemii?
Więcej o: