Wielomiesięczne dochodzenie amerykańskiego giganta internetowego wykazało, że firmy oferujące usługi szpiegostwa inwigilowały m.in. polityków, dziennikarzy, obrońców praw człowieka, krytyków autorytarnych reżimów, rodziny opozycji oraz dysydentów. Konta należące do siedmiu takich firm zostały zablokowane - czytamy w komunikacie.
Facebook wysłał do nich wezwania do zaprzestania inwigilacji, a także przekazał informacje do organów ścigania. Serwis społecznościowy powiadomił o sprawie osoby, które mogły być szpiegowane.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl
W 2019 r. Facebook pozwał firmę NSO z Izraela, która szpiegowała ludzi z pomocą oprogramowania Pegasus. Okazało się, że nie była to jedyna firma stosująca takie praktyki. W komunikacie opisano trzy etapy działania firm szpiegowskich. Są to:
Spośród siedmiu zablokowanych przez Facebooka firm, cztery pochodzą z Izraela, a pozostałe z Chin, Indii i Macedonii Północnej. Ofiarami szpiegostwa byli mieszkańcy ponad 100 państw świata, w tym Polski. Facebook powiadomił o tym fakcie ponad 50 tys. użytkowników.