Zakaz handlu. Czy 19 grudnia to niedziela handlowa? Czy jutro sklepy są otwarte?

Czy 19 grudnia jest niedziela handlowa? Gdzie jutro można zrobić zakupy? Jakie sklepy będą jutro otwarte? Gdzie zrobić zakupy? Odpowiadamy.

Zakaz handlu w niedziele wprowadzono w 2018 roku za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Początkowo niehandlowa była tylko jedna niedziela w miesiącu. Przepisy były sukcesywnie zaostrzane, a punktem kulminacyjnym jest obecnie obowiązujące prawo. W 2021 roku zaplanowano tylko siedem niedziel handlowych.

Czy jutro jest niedziela handlowa? Czy 19 grudnia sklepy będą otwarte?

19 grudnia to niedziela handlowa. Otwarte mogą być więc wszystkie sklepy i centra handlowe. Zakupy można zrobić też w zazwyczaj zamkniętych w niedziele drogeriach czy księgarniach. Niedziela handlowa 19 grudnia związana jest ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. W związku z tym również kolejna niedziela będzie handlowa.

Więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Niedziele handlowe na 2022 rok są również już znane, ponieważ określono je ustawowo. Ich terminy związane są z wydarzeniami, które zwiększają ruch w sklepach, jak święta oraz zakończenie i rozpoczęcie roku szkolnego. Niedziele handlowe w 2022 roku:

  • 30 stycznia 2022 r.
  • 10 kwietnia 2022 r.
  • 24 kwietnia 2022 r.
  • 26 czerwca 2022 r.
  • 28 sierpnia 2022 r.
  • 11 grudnia 2022 r.
  • 18 grudnia 2022 r.

Zakaz handlu uszczelniony

Mimo zakazu handlu w niedziele spora część sieci handlowych w Polsce od połowy roku zaczęła otwierać się w każdą niedzielę. Ustawa miała bowiem lukę, która pozwalała działać w ten dzień sklepom o statusie placówki pocztowej. Sejm przegłosował już jednak nowelizację ustawy, która wejdzie w życie z początkiem lutego i uszczelni przepisy. W niedziele niehandlowe będą mogły być otwarte sklepy o statusie placówki pocztowej, które wykażą, że 40 proc. przychodów pochodzi z tej działalności.

Zobacz wideo Arłukowicz po konwencji w Płońsku: Widzę silną partię, zdeterminowaną, by chronić ludzi
Więcej o: