"Lex TVN" przyjęty. Czarny pasek w TVN24. "Atak PiS na wolne media"

"Lex TVN" został w piątek przyjęty przez Sejm. Na pasku stacji informacyjnej TVN24 zagościł czarny pasek. Projekt ustawy, który trafił teraz na biurko prezydenta Dudy, jest ciosem w amerykańskiego właściciela stacji.
Zobacz wideo Gowin ujawnia, czym Amerykanie grożą za "lex TVN". "Sankcje personalne"

Zdania "Sejm przyjął 'lex TVN'" i "Atak PiS na wolne media i inwestycję USA" czarny kolor - w takich okolicznościach stacja TVN24 relacjonuje sytuację w Sejmie.

W piątek niespodziewanie niższa izba parlamentu powróciła do projektu ustawy medialnej, odrzuconej we wrześniu przez Senat. W błyskawicznym tempie o odrzuceniu senackiego sprzeciwu zdecydowali najpierw posłowie na posiedzeniu Komisji Kultury, a następnie na sali plenarnej. "Lex TVN" trafi teraz na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

Tłumy na lotnisku Chopina w Warszawie Tłumy przyjezdnych na lotnisku Chopina czekają na test na COVID-19

"Lex TVN". Suski: Już się przyzwyczailiśmy, że będziemy siedzieć

Wszystko odbyło się w - delikatnie mówiąc - kontrowersyjnych okolicznościach, gdyż członkowie Komisji Kultury zostali wezwani na posiedzenie w sprawie rozpatrzenia uchwały Senatu 15 minut przed rozpoczęciem głosowań w Sejmie. Tymczasem zgodnie z regulaminem Sejmu, zawiadomienie posłów powinno nastąpić co najmniej na trzy dni przed posiedzeniem. - Już się przyzwyczailiśmy, że będziemy siedzieć - zdobył się na szczerość poseł PiS Marek Suski na wieść o tym, że sprawa trafi do prokuratury.

Marek Suski "Lex TVN". Suski: No już się przyzwyczailiśmy, że będziemy siedzieć

"Lex TVN". O to chodzi w projekcie?

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji - bo tym oficjalnie jest "lex TVN" - kapitał pochodzący spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie będzie mógł posiadać większościowych udziałów w polskich mediach nawet poprzez swoje spółki zależne z EOG.

Tajemnicą poliszynela jest, że projekt wymierzony jest głównie w Grupę TVN. Formalnie jej właścicielem  jest zarejestrowana w Holandii spółka Polish Television Holding, która z kolei jest spółką zależną amerykańskiego koncernu Discovery. Obecnie taka konstrukcja właścicielska jest zgodna z przepisami (choć KRRiT kilka miesięcy temu miała co do tego wątpliwości). "Lex TVN" zamknęłoby jednak taką możliwość i zmusiłoby Discovery do sprzedaży większościowych udziałów. 

W Sejmie doszło do bezprecedensowego zamachu na wolne media. To działanie wymierzone w największego i najważniejszego polskiego sojusznika, bo to na Stanach Zjednoczonych opiera się polskie bezpieczeństwo i duża część polskiej gospodarki

- czytamy w komunikacie TVN Grupy Discovery.

Stany Zjednoczone są skrajnie rozczarowane dzisiejszym przyjęciem ustawy medialnej przez Sejm RP

- napisał z kolei Bix Aliu, charge d'affaires ambasady USA w Polsce. Oczekuje, że prezydent Duda nie podpisze ustawy.

Po ekspresowym posiedzeniu Sejm odrzucił senackie weto do Po ekspresowym posiedzeniu Sejm odrzucił senackie weto do "lex TVN".

Więcej o: