"Lex TVN" został w piątek 17 grudnia ostatecznie przyjęty przez Sejm. Niższa izba parlamentu odrzuciła uchwałę Senatu, który we wrześniu zagłosował przeciwko projektowi. Teraz dokument powędruje na biurko prezydenta Andrzeja Dudy, który - jak przekonuje - przeanalizuje go i "podejmie odpowiednią decyzję".
Za projektem "lex TVN" (konkretnie: odrzuceniem senackiego "weta") zagłosowało 229 posłów. To przede wszystkim 225 posłów klubu PiS, ale tak jak oni zagłosowali także Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko i Słanisław Żuk (wszyscy z Kukiz'15) oraz niezrzeszony Łukasz Mejza.
Obecność wiceministra sportu Łukasza Mejzy na sali plenarnej była o tyle zaskakująca, że kilka dni wcześniej zawnioskował do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek "o urlop z wykonywania obowiązków poselskich". W piątek wsparł jednak ekipę rządzącą nie tylko w głosowaniu nad "lex TVN", ale także przyszłorocznym budżetem.
24 listopada br. dziennikarze Wirtualnej Polski opublikowali artykuł, z którego wynika, że spółka Vinci NeoClinic, której współzałożycielem jest Mejza, obiecywała leczyć chorych na nieuleczane choroby metodami, których skuteczność nie została potwierdzona.
Przeciwko "lex TVN" zagłosowali wszyscy obecni na sali posłowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polskiej, Polski 2050, Porozumienia, Polskich Spraw i Polskiej Partii Socjalistycznej. Dało to w sumie 212 głosów na "nie". Od głosu wstrzymało się 10 posłów Konfederacji, nie głosowało ośmiu posłów.
"Lex TVN" zakazuje posiadania udziałów większościowych w polskich mediach kapitałowi pochodzącymi spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego nawet poprzez swoje spółki zależne zarejestrowane w EOG. Ustawa zmuszałaby amerykański koncern Discovery - właściciela holenderskiej spółki Polish Television Holding, do której należy stacja TVN - do sprzedaży części udziałów. Dziś to właśnie ta konstrukcja - kontrola nad TVN spółki zarejestrowanej na terenie EOG, a nie bezpośrednio przez amerykańskie Discovery - pozwala na działanie stacji TVN (choć kilka miesięcy temu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji miała co do tego wątpliwości).
"W Sejmie doszło do bezprecedensowego zamachu na wolne media" - czytamy w komunikacie TVN Grupy Discovery. "Stany Zjednoczone są skrajnie rozczarowane dzisiejszym przyjęciem ustawy medialnej przez Sejm RP" - napisał charge d'affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu.