"ZUS od dłuższego czasu przygotowuje się do obsługi programu Rodzina 500 plus od nowego roku. Zapewniam, że będziemy gotowi na czas. Mamy już doświadczenie w realizowaniu tak dużych projektów" - podkreśliła w komunikacie szefowa ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci przesądziła o przeniesieniu uprawnień do udzielania świadczenia wychowawczego oraz wypłaty 500 plus z gmin na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Co w praktyce oznaczają te zmiany?
Zmiana dotyczy też m.in. sposobu wypłaty pieniędzy za świadczenia. Od 1 stycznia 2022 roku będzie to robione wyłącznie bezgotówkowo. Pieniądze będą przelewane na numer rachunku bankowego, który zostanie wskazany we wniosku.
Ważne: Gminy będą wypłacały przyznane już świadczenia do końca maja 2022 roku. Osoby, które mają już 500 plus na dziecko, nie muszą składać żadnych dodatkowych wniosków, gdy 500 plus zacznie być wypłacane z ZUS - stanie się to automatycznie.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Wszystkie pisma, informacje i decyzje w sprawie świadczeń również odbywać się będą w formie elektronicznej. Uwagę na tę kwestię zwrócili samorządowcy, którzy zaznaczają, że nie wszyscy rodzice mają dostęp do komputera lub internetu, przez co mogą nie złożyć wniosku o świadczenie 500 plus. ZUS zapewnia jednak, że wszystkim takim osobom umożliwi złożenie wniosku w oddziałach ZUS.
Po 1 stycznia 2022 roku wnioski w sprawie 500 plus powinni składać tylko rodzice dzieci nowourodzonych i tych, które do tej pory nie dostawały świadczenia. Wniosek musi być złożony elektronicznie, przez PUE ZUS, portal Empatia lub bankowość elektroniczną.