Podwójna emerytura. Kto i jak może otrzymać podwójne świadczenie?

Emeryci mają możliwość pobierania podwójnej emerytury, chociaż nie zawsze są tego świadomi. Jakie warunki trzeba spełnić, by mieć możliwość złożenia wniosku o kolejną emeryturę do ZUS?

Możliwość pobierania podwójnego świadczenia emerytalnego jest istotny zwłaszcza dla osób, które pobierają najniższą emeryturę. W 2021 roku wynosi ona dokładnie 1 250,88 złotych brutto (czyli nie na rękę). Co umożliwia pobieranie podwójnej emerytury? Odpowiedź znajduje się poniżej.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Podwójna emerytura z ZUS - kto może się o nią ubiegać?

Zgodnie z obowiązującym prawem, podwójną emeryturę mogą otrzymać osoby, które:

  • pracowały za granicami Polski,
  • były w służbach mundurowych,
  • opłacały dodatkowe ubezpieczenie w KRUS-ie.

Aby otrzymać świadczenie, należy złożyć wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Podwójna emerytura - jakie warunki trzeba spełnić?

Poza tym osoby te muszą spełnić dodatkowe warunki. Na przykład senior, który chce otrzymać emeryturę niemiecką, jest zobowiązany do opłacania składki emerytalnej w Niemczech przez co najmniej pięć lat.

Co do pracowników służb mundurowych, to pobierają oni zazwyczaj jednak jedną emeryturę. Wyjątkiem są jednak żołnierze zawodowi i policjanci - oni mają możliwość otrzymania podwójnej emerytury, zarówno cywilnej, jak i mundurowej. Powodem takiego rozwiązania jest stanowisko Sąd Najwyższego, który wskazał na „brak możliwości ustalenia wysokości emerytury wojskowej/policyjnej uwzględniając czas pracy jako cywil". W takiej sytuacji emeryt może otrzymać podwójne świadczenie - wypłacane kolejno przez ZER MSWiA i ZUS.

Podwójna emerytura przysługuje też emerytom, którzy urodzili się po 31 grudnia 1948 roku i ubezpieczyli się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Wówczas mogą pobierać emeryturę z ZUS-u i z KRUS-u.

Wiek emerytalny dla kobiet w Polsce wynosi 60 lat, a dla mężczyzny 65 lat. Inna granica wieku emerytalnego obowiązuje pracowników służb mundurowych.

Więcej o: