Możliwość pobierania podwójnego świadczenia emerytalnego jest istotny zwłaszcza dla osób, które pobierają najniższą emeryturę. W 2021 roku wynosi ona dokładnie 1 250,88 złotych brutto (czyli nie na rękę). Co umożliwia pobieranie podwójnej emerytury? Odpowiedź znajduje się poniżej.
Zgodnie z obowiązującym prawem, podwójną emeryturę mogą otrzymać osoby, które:
Aby otrzymać świadczenie, należy złożyć wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Poza tym osoby te muszą spełnić dodatkowe warunki. Na przykład senior, który chce otrzymać emeryturę niemiecką, jest zobowiązany do opłacania składki emerytalnej w Niemczech przez co najmniej pięć lat.
Co do pracowników służb mundurowych, to pobierają oni zazwyczaj jednak jedną emeryturę. Wyjątkiem są jednak żołnierze zawodowi i policjanci - oni mają możliwość otrzymania podwójnej emerytury, zarówno cywilnej, jak i mundurowej. Powodem takiego rozwiązania jest stanowisko Sąd Najwyższego, który wskazał na „brak możliwości ustalenia wysokości emerytury wojskowej/policyjnej uwzględniając czas pracy jako cywil". W takiej sytuacji emeryt może otrzymać podwójne świadczenie - wypłacane kolejno przez ZER MSWiA i ZUS.
Podwójna emerytura przysługuje też emerytom, którzy urodzili się po 31 grudnia 1948 roku i ubezpieczyli się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Wówczas mogą pobierać emeryturę z ZUS-u i z KRUS-u.
Wiek emerytalny dla kobiet w Polsce wynosi 60 lat, a dla mężczyzny 65 lat. Inna granica wieku emerytalnego obowiązuje pracowników służb mundurowych.