Polski Ład. ZUS potwierdza fatalne wieści dla tysięcy emerytów. Najbiedniejsi nie zyskają ani grosza

Polski Ład wchodzi w życie od stycznia. Od samego początku twórcy reformy obiecywali, że zwłaszcza na tej reformie zyskają emeryci. Teraz okazuje się, że nie dotyczy to osób otrzymujących najniższe świadczenia, co przyznaje oficjalnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Emeryci mieli być tą grupą, która najwięcej zyska w kieszeni dzięki zmianom w Polskim Ładzie. Mówiąc najprościej jak się da: podatki nałożone na ludzi lepiej zarabiających miały pośrednio zrekompensować podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych. "Od przyszłego roku PIT nie zapłaci 2/3 emerytów i rencistów. W tej grupie znajdują się emeryci, którzy pobierają świadczenie w miesięcznej wysokości nieprzekraczającej 2 500 zł (30 000 zł rocznie)" - przekonuje Ministerstwo Finansów w komunikacie. Okazuje się jednak, że urzędnicy pominęli jeden bardzo ważny szczegół na który zwrócił uwagę ZUS publikując zasady wypłacania świadczeń.

Więcej wiadomości z gospodarki na stronie głównej Gazeta.pl. 

ZUS: Seniorzy z najniższą emeryturą nie zyskają na zmianach podatkowych w 2022 r.

Bardzo duża grupa seniorów, dodajmy zwłaszcza tych z najniższymi emeryturami, na reformie w ogóle nie skorzysta. "Z powodu wymienionych zmian w przepisach, świadczenia za styczeń 2022 r. w przybliżeniu do 483 zł - będą wypłacone w tej samej kwocie jak wypłacane za grudzień 2021" - informuje ZUS na swojej stronie internetowej. Dlaczego? Bo osoby o najniższych świadczeniach już dziś nie płacą od nich podatku PIT, tylko składkę zdrowotną, a to się nie zmienia. Ze statystyk ZUS wynika, że świadczenia do 500 zł pobiera około 30 tysięcy emerytów. Chodzi o osoby, które nie mają wypracowanego stażu uprawniającego do minimalnej emerytury.

- Ulotki rządowe mówią, że emerytury do 2500 zł będą wolne od podatku. Jednak ulotka jest tylko twórczą interpretacją przepisów. W praktyce emeryci nie zapłacą podatku, ale będą musieli zapłacić składkę zdrowotną - zatem brutto nie będzie równało się netto. W szczególnej sytuacji są natomiast osoby otrzymujące świadczenie poniżej 484 zł. Ta grupa świadczeniobiorców od stycznia zmian w Polskim Ładzie nie odczuje - przepisy nie przewidują zmiany wysokości świadczenia tych osób. Tak jak dotychczas będą płacili daniny publiczne - bez żadnego dodatkowego zwolnienia - podkreśla dr Antoni Kolek, ekspert Instytutu Emerytalnego cytowany przez fakt.pl.

Zobacz wideo Jak inflacja zastanie nas w 2022 roku? Ekspert komentuje

Emerytury w 2022 roku a Polski Ład. Kto zyska najwięcej?

Na podniesieniu kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł oraz drugiego progu podatkowego do 120 tys. zł skorzysta przeważająca większość emerytów - mimo podniesienia składki zdrowotnej, która w przypadku emerytur ma wynieść 9 proc. Na Polskim Ładzie zyskają emeryci pobierający świadczenia w wysokości poniżej 5 tys. zł brutto. Według danych ZUS to około 94 proc. wszystkich emerytów. Rozwiązania proponowane przez rząd będą najkorzystniejsze dla osób pobierających emerytury w wysokości 2500-2750 zł brutto - emeryci zyskają od 1941 zł do nawet 2219 zł rocznie - wynika z wyliczeń Instytutu Emerytalnego. 

Emerytury 2022. Kto straci na wprowadzanych zmianach?

Jednak Polski Ład nie będzie już korzystny w przypadku emerytur powyżej 5 tys. zł brutto. Im wyższe świadczenie, tym więcej emeryci stracą. Już przy emeryturach na poziomie 6 tys. zł seniorzy otrzymają mniej o 1036 zł rocznie, a osoby pobierające 7 tys. zł odczują jeszcze większą różnicę - 1966 zł rocznie.

ZUS podał kwotę świadczenia za styczeń 2022 r:

  •  w przybliżeniu do 483 zł - będą wypłacone w tej samej kwocie jak wypłacane za grudzień 2021 r. z ograniczoną składką zdrowotną do zaliczki obowiązującej do 31 grudnia 2021 r.,
  • w przybliżeniu od 484 zł do 2 500 zł - będą wypłacone w wyższej kwocie niż wypłacane w 2021 r. z zaliczką do urzędu skarbowego 0 zł,
  • w przybliżeniu powyżej 2 500 zł do 4 920 zł - będą wypłacone w kwocie wyższej niż za grudzień 2021 r. z zaliczką do urzędu skarbowego na tyle niższą w 2022 r. w  stosunku do 2021 r., że pokryje wzrost odliczanej składki zdrowotnej ze świadczenia (9%),
  • w przybliżeniu powyżej kwoty 4 920 zł - będą wypłacone w kwocie niższej niż wypłacane w 2021 r. z zaliczką do urzędu skarbowego niższą w 2022 r. niż w 2021 r., która jednak nie rekompensuje wzrostu odliczanej składki na ubezpieczenie zdrowotne ze świadczenia (9%).
Więcej o: