COVID-19 wpłynął na dostępność ważnego leku dla dzieci? Eksperci nie wykluczają

Robert Kędzierski
W aptekach brakuje popularnego leku, który często zalecany jest przez pediatrów w schorzeniach dróg oddechowych u najmłodszych pacjentów.

Jeden z czytelników Gazeta.pl zgłosił się do redakcji z problemem dotyczącym ważnego leku. "W aptekach brakuje bardzo ważnego leku dla dzieci do inhalacji podczas zapalenia oskrzeli, płuc itd. Chodzi o bardzo popularny Nebbud, który podobno wyssały szpitale przez COVID-19. Każdy maluszek tego używa..." - pisze zaniepokojony ojciec kilkulatka. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Kowalski i Siarkowska zagłosują za projektem ws. paszportów covidowych?

Eksperci: Drastycznie spadła dostępność ampułek 

Wątpliwości czytelnika potwierdzają eksperci serwisu gdziepolek.pl. Opracował on listę preparatów, których dostępność w ostatnich dniach spadła.

Na naszej liście leków deficytowych znalazły się dwa preparaty zawierające budezonid - glikokortykosteroid wziewny do podawania w nebulizacji. Chodzi o leki Nebbud i Benodil w wybranych dawkach podawane w formie nebulizacji (wziewu polegającego na wdychaniu zimnej mgiełki). Są szczególnie często zlecane przez pediatrów w schorzeniach dróg oddechowych u najmłodszych pacjentów

- czytamy w raporcie opublikowanym przez serwis gdziepolek.pl. 

W rekomendacjach terapii COVID-19 budezonid pojawia się w dawce charakterystycznej dla postaci leku zawierających suchy proszek. Eksperci podkreślają jednocześnie, że taki lek powinien być stosowany do inhalacji. Nebulizacje zawierają inny rząd wielkości substancji czynnej i ze względu na potencjalne błędy związane z techniką podania cechują się mniejszą dokładnością w dawkowaniu.

COVID-19 wpłynął na dostępność ważnego leku? Eksperci nie wykluczają

Czy pomimo tego także ta postać jest wykorzystywana w terapii pacjentów z COVID-19? Na podstawie informacji spływających od pacjentów wydaje się, że taka praktyka może być stosowana

- twierdzą eksperci portalu.

I potwierdzają, że dla preparatu Nebbud "drastycznie spadła dostępność ampułek 0,5 mg/2 ml i 1 mg/2 ml, zarówno w mniejszych opakowaniach nierefundowanych, jak i pakowanego po 20 ampułek - dostępnego ze zniżką.". Źle wyglądają także statystyki dla budezonidu pod nazwą Benodil w dawce 0,5 mg/2 ml.

Spadki lub wahania dostępności widoczne są również dla leku Budixon Neb w średniej i wysokiej dawce. Najłatwiej dostępny jest obecnie preparat Pulmicort do nebulizacji, chociaż w ostatnich dniach widać wyraźny spadek średniej dawki w opakowaniu refundowanym po 20 pojemników. W grudniu w aptekach pojawił się również odpowiednik pod nazwą BDS N. Jednak aptekarze zgłaszają nam problemy z zaopatrzeniem się w hurtowniach w jakikolwiek odpowiednik.

Więcej o: