Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - przysługuje tylko do 9 stycznia. Jak złożyć wniosek?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na opiekę nad dzieckiem został przyznany w związku z zamknięciem szkół i skierowaniem dzieci na naukę zdalną. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji i Nauki, taka sytuacja potrwa od 20 grudnia do 9 stycznia.

- W związku z tym, że nauka zdalna jest wprowadzona od 20 grudnia do 9 stycznia, Rada Ministrów podjęła rozporządzenie, które przyznaje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Rodzice będą mogli o ten zasiłek wnioskować - mówiła w połowie grudnia ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - zasady

Zgodnie z informacja udostępnioną na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom dzieci w wieku:

  • do 8 lat,
  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Wrocław: Z Odry wyciągnięto samochód, który może należeć do NATO Wrocław: Z Odry wyciągnięto samochód, który może należeć do NATO

Rodzice lub opiekunowie, którzy chcą otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy za to, że ich dzieci zostają w domu na nauce zdalnej, muszą wypełnić oświadczenie o sprawowaniu osobistej opieki nad dzieckiem lub osobą niepełnosprawną w związku z wprowadzeniem nauki zdalnej w szkole. Jest to tzw. oświadczenie ZDO, które można pobrać ze strony zus.pl.

Następnie pracownicy i zleceniobiorcy składają takie oświadczenie do swojego płatnika składek - czyli pracodawcy lub osoby, która zleca pracę. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą lub współpracujące z takimi osobami składają oświadczenie ZDO w oddziale ZUS. Mogą to też zrobić za pośrednictwem PUE ZUS (wówczas należy znaleźć wniosek ZAS-58). Instrukcja znajduje się na stronie ZUS w akapicie "Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy".

Ostatni dzwonek z głośników komputera? Podsumowujemy półtora roku nauki zdalnej. Ostatni dzwonek z głośników komputera? Podsumowujemy półtora roku nauki zdalnej. "Katalizator problemów"

Ważne! Należy pamiętać, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje w sytuacji, gdy drugi rodzic może zapewnić opiekę dziecku lub osobie niepełnosprawnej - dotyczy to np. osób bezrobotnych czy korzystających z urlopu rodzicielskiego lub wychowawczego.

Więcej o: