Od 1 stycznia 2022 roku zacznie obowiązywać Polski Ład. Jednym z jego najważniejszych elementów jest zmiana systemu podatkowego. Zmienia się kwota wolna od podatku (wzrasta z maksymalnie 8 do 30 tys.zł), podwyższeniu ulega drugi próg podatkowy (z 85 do 120 tys. zł), inaczej rozliczana będzie też składka zdrowotna.
Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl
Zmian jest sporo, dlatego Ministerstwo Finansów stworzyło nową stronę. Ma udowodnić Polakom, że na nowym projekcie rządu zyskają. Pod adresem wiecejwportfelach.gov.pl znajdują się informacje dla pracowników i przedsiębiorców.
- Podatkowym Polskim Ładem robimy wielki krok do przodu. Przywracamy system podatkowy do właściwych proporcji. Chcąc pomóc obywatelom w zmianach, resort finansów już od dłuższego czasu prowadzi działania informacyjno-szkoleniowe. Staramy się dotrzeć do każdej z grup - od przedsiębiorców, doradców podatkowych, księgowych, aż do indywidualnych podatników - wyjaśnia w nagraniu umieszczonym na Twitterze Tadeusz Kościński, minister finansów.
Nowa strona ma być narzędziem do sprawdzania wysokości zarobków. - Na stronie każdy może obliczyć swoją pensję "na rękę". Dowiedzieć się, jakie zmiany go dotyczą. Są odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Jest też numer na infolinię Polskiego Ładu. Wybierając nr, 1 połączą się państwo z pracownikami Krajowej Informacji Skarbowej, którzy odpowiedzą na pytania dotyczące zmian w podatkach. Tak jak pracownicy wszystkich urzędów skarbowych - wyjaśnia Tadeusz Kościński.
Szef resortu finansów zapewnia, że nazwa nowej strony internetowej - wiecejwportfelach.gov.pl - nie jest przypadkowa. - Bo Podatkowy Polski Ład to rocznie aż 17 mld zł więcej w portfelach Polaków i brak PIT dla 9 mln Polaków, w tym 2/3 emerytów i rencistów - twierdzi szef resortu.
W momencie pisania tego tekstu weryfikacja deklaracji rządu jest niemożliwa. Redakcja next.gazeta.pl już po godzinie 7.00 próbowała połączyć się z nową stroną. Tak jak wielu innym internautom sztuka ta się nie udała. Przy próbie wejścia widoczny jest komunikat o niedostępności adresu. A jeśli już strona się otworzy, nawigacja czy przeczytanie informacji jest w praktyce niemożliwe.
AKTUALIZACJA: Strona zaczęła działać we wtorek 21 grudnia o godzinie 19.00