Trzynaste emerytury w 2022 roku seniorzy mają jak w banku. Co z czternastkami? Kiedy wypłaty? Wyjaśniamy

W 2022 roku emeryci mogą liczyć na kolejną wypłatę trzynastek. Rosnąca inflacja wskazuje, że wysokość wypłat będzie wyższa niż w tym roku. Co jednak z czternastkami, które seniorzy otrzymali w tym roku? I piętnastkami, których, jak wskazują badania, Polacy oczekują.

Trzynaste emerytury na stałe weszły do "repertuaru" świadczeń, jakie na konto seniorów przekazuje ZUS. Zgodnie z deklaracją rządu świadczenie będzie przyznawane co roku. Oznacza to, że trzynasta emerytura wpłynie też na konta emerytów i rencistów w 2022 roku. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo https://www.gazeta.pl/0,0.html#e=LinkPrLead

Ile wyniesie trzynasta emerytura w 2022 roku? 

Uprawnieni mają podwójne powody do radości. Cieszyć mogą się nie tylko z tego, że na ich konta wpłyną dodatkowe pieniądze, ale że wysokość wypłaty będzie wyższa niż w 2021 roku. Trzynasta emerytura wzrośnie bowiem przez wskaźnik waloryzacji

Według ekspertów, z uwagi na wysoką inflację, współczynnik może być wyjątkowo wysoki i sięgnąć 6-7 proc. Gdyby te przewidywania się sprawdziły, oznaczałoby to, że na konta seniorów wpłynie co najmniej 1338 zł brutto. Taka bowiem będzie - wedle prognoz - wysokość emerytury minimalnej. Taki wzrost oznaczałby, że trzynastka byłaby o ok. 80 zł wyższa, niż w tym roku.

Czternasta emerytura raczej już nie wróci

W 2021 roku oprócz trzynastek emeryci dostali też jeszcze jedną emeryturę - czternastkę. W tym roku czternastą emeryturę otrzymało około 9,2 miliona osób - informowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Środki wypłacone zostały w listopadzie.

Rząd jasno zadeklarował jednak, że to świadczenie ma charakter jednorazowy. Na jego realizację  rząd przeznaczył ponad 10,6 miliarda złotych. Świadczenia nie otrzymali jednak wszyscy - przy wypłacie czternastej emerytury obowiązuje kryterium dochodowe w wysokości 2900 złotych brutto. Ci, którzy ten wskaźnik przekroczyli, otrzymali odpowiednio pomniejszoną wypłatę. 

Seniorzy chcą piętnastek

Emeryci, jako grupa o niskich dochodach, z chęcią przyjęliby kolejne świadczenia tego typu. Dowodzi tego sondaż zlecony przez "Super Express". Ankietowanych zapytano, czy emeryci i renciści  powinni dostać na święta Bożego Narodzenia dodatkowe świadczenie - czyli 15. emeryturę. Badanie przeprowadził Instytut Badań Pollster. Za przyznaniem 15. emerytury opowiedziało się 61 proc. respondentów,  39 proc. twierdzi natomiast, że emeryci nie powinni otrzymać już nawet tzw. czternastek.

Nadzieję seniorów rozbudzić mógł prezydent Andrzej Duda. - Cieszę się, że w zeszłym roku, w tym roku i dalej - wierzę w to głęboko - w kolejnych latach te wsparcia będą. Mam nadzieję, że będzie czternasta, daj Boże potem piętnasta emerytura - stwierdził na początku 2020 roku, podczas uroczystego podpisania ustawy wprowadzającej trzynastki dla emerytów. Prezydent stwierdził też, iż jego celem jest podnoszenie poziomu życia Polaków. Jak na razie planów przywrócenia czternastek i wprowadzenia piętnastek jednak nie ma. 

Więcej o: