Boże Narodzenie 2021. Cena karpia najwyższa w Małopolsce i na Mazowszu. Taniej z hodowli niż z marketu

Cena karpia, tak jak wielu innych produktów spożywczych, wzrosła. Za podwyżkę cen odpowiedzialna jest m.in. wyższa cena zboża, którym ryby są karmione - informuje portal Strefa Agro. Ile zapłacimy za karpia w te święta?

Wiele największych marketów spożywczych zdecydowało się wycofać ze sprzedaży żywych ryb. Żywego karpia nie kupimy już m.in. w sklepach sieci Auchan, Lidl, Biedronka, Kaufland, Aldi i Carrefour. 

Święta Bożego Narodzenia 2021. Cena karpia z hodowli, a karpia z marketu

W 2021 roku za kilogram świeżego karpia ze stawu zapłacimy o trzy złote więcej niż w roku poprzednim. Według danych portalu Stefa Agro najmniej zapłacą za karpia mieszkańcy województwa świętokrzyskiego - 16 złotych za kilogram. Z kolei w województwie pomorskim kilo karpia kosztuje już 18 złotych.

W województwach kujawsko-pomorskim i lubelskim za kilogram karpia z ekologicznej hodowli zapłacimy 19 złotych. W województwach małopolskim oraz mazowieckim karp jest najdroższy - ok. 22 złote za kilogram.

W markecie za kilogram karpia zapłacimy jednak znacznie więcej - nawet do 45 złotych. Jak podaje portal spottedlublin.pl, najmniej zapłacimy w Kauflandzie i Aldim - 34,99 zł, a najwięcej w Auchan - 44,99 zł.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Mniej karpia w Polsce? "Zainteresowanie klientów jest duże"

Damian Żuber ze Stawów Milickich na Dolnym Śląsku wyjaśnia, że mimo dość dużego zainteresowania kupnem karpi, w tym roku karpia jest dużo mniej - o około 30-35 proc. 

- To jest spowodowane tym, że była susza. Nie mieliśmy wystarczającej ilości narybku i kroczka, żeby w tym roku wyhodować tyle tej ryby, ile było w zeszłym roku. Ceny paszy, mocznika poszły bardzo w górę, więc to też ma wpływ na tę cenę końcową. Zainteresowanie klientów jest duże i ta cena już nie powinna wzrosnąć do świąt - mówi Damian Żuber w rozmowie RMF 24.

Zobacz wideo Szadkowska: Zaledwie 26% ankietowanych deklaruje, że chce kupić żywego karpia
Więcej o: