Polski Ład a umowa zlecenie. Nowe zasady nie tylko dla pracujących na etacie. Można stracić

Polski Ład, który zacznie obowiązywać w styczniu 2022 roku, obejmie nie tylko pracujących na etacie. Zatrudnieni na umowę zlecenie również będą się rozliczać po nowemu. W przepisach zastawiono na nich swego rodzaju pułapkę. Przez brak ulgi dla klasy średniej - zarezerwowanej tylko dla etatowców - mogą bowiem stracić.

Polski Ład zmienia sposób rozliczania podatków dla wszystkich - zatrudnionych na etacie, rencistów, emerytów, przedsiębiorców. Nowe zasady nie ominą tych, którzy uzyskują dochody z tytułu umowy zlecenia. Osoby zatrudnione w ten sposób mogą na regulacjach zyskać, ale możliwe też jest poniesienie strat. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Polski Ład a zlecenie. Kwota wolna i drugi próg dochodowy w górę

Osoby na umowie zleceniu skorzystają z dwóch podstawowych zmian, które wprowadza Ład. Ich kwota wolna od podatku wzrośnie do 30 tys. zł. Drugi próg podatkowy w przypadku tego typu rozliczeń również zostanie podniesiony - z obecnych 85 do 120 tys. zł rocznie. 

Zatrudnieni na umowę zlecenie zyskają, o ile ich dochody nie przekroczą pułapu mniej więcej 5,5 tys. zł brutto miesięcznie. 

Reklama Polskiego Ładu na autobusieWarszawa nie zgodziła się reklamować Polskiego Ładu. "Wprowadza w błąd"

Ulga dla klasy średniej? Nie dla pracujących na zleceniu

Dlaczego osoby pracujące na zleceniu mogą tracić w większym stopniu, niż etatowcy? Wbrew woli Senatu, nie obejmie ich bowiem ulga dla klasy średniej. W przypadku umów o pracę przy rozliczeniu można stosować wzór. Wtedy, jeżeli nasze dochody mieszczą się w przedziale od 68 412 zł do 133 692 zł, to na Polskim Ładzie podatnik nie traci. Ale zatrudniony na umowę zlecenie już tak. 

Ulga będzie przeznaczona dla osób, które osiągają miesięczny dochód 5 701-11 141 zł miesięcznie i które uzyskają ww. przychody kwalifikowane do przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy. Nie obejmie natomiast osób na umowach zlecenie, o dzieło czy na działalności gospodarczej. 

Polski Ład, czyli podatki po nowemu

Nowy sposób rozliczania podatków zacznie obowiązywać w styczniu 2022 roku. Uchwalona na początku października nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podwyższa kwotę wolną od podatku do 30 tysięcy złotych oraz zwiększa do 120 tysięcy złotych próg, od którego będzie liczyć się 32 proc. podatku PIT.

Zmianie ulega też sposób rozliczania składki zdrowotnej. Będzie ona wynosić - tak jak dziś - 9 proc., jednak nie będzie już można odpisać jej od podatku. Dziś jest to możliwe niemal w całości. 

Tunel pod Ursynowem na S2Tunel pod Ursynowem otworzą za kilka dni. Odbyły się testy bezpieczeństwa

Masz wątpliwości? Urzędnicy skarbowi czekają na telefon

W związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu Ministerstwa finansów oraz rozwoju i technologii przygotowały infolinię i stronę internetową z informacjami na temat Polskiego Ładu.  Minister finansów Tadeusz Kościński podkreślił, że źródłem wiedzy o przygotowanych zmianach między innymi dla przedsiębiorców, pracowników i seniorów jest strona internetowa: wiecejwportfelach.gov.pl. Minister finansów zachęcił też do kontaktu z pracownikami urzędów skarbowych.

Minister rozwoju i technologii Olga Semeniuk przypomniała z kolei, że od połowy grudnia działa infolinia dla przedsiębiorców. Numer infolinii to 22 765 64 64.

Semeniuk zapowiedziała, że usługi dla podatników będą rozbudowywane. Planowana jest między innymi możliwość zadawania konsultantom pytań na czacie oraz helpdesku, a także kontakt z wirtualnymi asystentami.

Więcej o: