Umowa o dzieło a Polski Ład. Nowe zasady obejmą wszystkich, ale zyskają tylko niektórzy

Czy osoby, które pracują na umowę o dzieło, muszą bać się zmian podatkowych, jakie nadejdą w 2022 roku? - Polski Ład obecnie nie zawiera żadnych zmian w zakresie zasad oskładkowania - wyjaśnia ekspertka.

W 2022 roku polski system podatkowy przeżyje prawdziwe trzęsienie ziemi, które zafunduje mu Polski Ład. Najnowszy program PiS zmieni wiele - kwotę wolną od podatku czy wysokość progów podatkowych. Czy rewolucja dotyczy jednak wyłącznie zatrudnionych na etat? Nie. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ile kosztuje Polaków spór z UE? Dudek: Każdy obywatel może stracić 3 tys. zł

Umowa o dzieło a Polski Ład. Można zyskać, jeśli...

Dla osób, które uzyskują dochody z tytułu umowy o dzieło, istotne jest, czy taka umowa jest jedynym źródłem dochodu, czy też dodatkowym. Jak zauważa "Dzienni Gazeta Prawna" umowa o dzieło, inna niż zawarta z własnym pracodawcą nie powoduje obowiązku odprowadzenia składki zdrowotnej. A ta w przypadku Polskiego Ładu ma niebagatelne znaczenie. 

Obecnie wynosi bowiem 9 proc. i tyle samo będzie wynosić po 1 stycznia 2022 roku. Tyle tylko, że dzisiaj niemal całą składkę zdrowotną odliczamy od podatku. Polski Ład to zmieni i odliczenie nie będzie już możliwe, co zwiększy koszt pracodawcy. A w efekcie może obniżyć dochód pracownika. 

- Polski Ład obecnie nie zawiera żadnych zmian w zakresie zasad oskładkowania umów zlecenie, czy zmiany zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym przy zbiegach tytułów, tj. np. różnych umów. Szumnie zapowiedziane zmiany nie mają przełożenia na procedowany aktualny projekt - komentuje dr Katarzyna Kalata, prawnik z HR LEX Sp. z o.o. cytowana przez "DGP". 

Prezydent podpisał Polski Ład. Rewolucja wchodzi w życie z początkiem roku

Andrzej Duda podpisał ustawy podatkowe, które są częścią tak zwanego Polskiego Ładu, w połowie listopada. Zmiany podatkowe dotyczą podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych, podniesienia progu podatkowego do 120 tys. zł (z 85 tys. zł obecnie).  

Wcześniej Sejm odrzucił większość poprawek, które do Ładu zgłosił Senat. W życie nie wszedł m.in. przepis wydłużający vacatio legis do 1 stycznia 2023 roku oraz poprawka zwiększająca udział samorządów we wpływach z podatków, a także rozszerzająca ulgi dla klasy średniej o emerytów i osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia.

Na Polskim Ładzie zyskają przede wszystkim osoby uzyskujące niskie przychody. Zarabiający ok. 3000 zł brutto mogą liczyć na mniej więcej 150 zł więcej miesięcznie.  

Więcej o: