Polski Ład. Co się zmienia dla przedsiębiorców na ryczałcie? Składka zdrowotna niektórych zaboli

Polski Ład, który zacznie obowiązywać w 2022 roku, zmienia sposób rozliczania składki zdrowotnej. Wprowadza też ulgi dla niektórych grup przedsiębiorców. Ile zapłacą za rewolucję?To zależy od ich dochodów.

Polski Ład to nowy rządowy program, którego najważniejszą częścią są zmiany w podatkach. Zaczną obowiązywać z początkiem 2022 roku i obejmą wszystkich - również przedsiębiorców. To, w jaki sposób nowe przepisy wpłyną na rozliczenia, zależy przede wszystkim od sposobu rozliczania się z fiskusem.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ekspert ocenia, co powinno znaleźć się w ustawie. Jak walczyć z pandemią?

Polski Ład kontra przedsiębiorca na ryczałcie. Składka zdrowotna zaboli, gdy dochody są duże

Tak, jak w przypadku wszystkich podatników, Polski Ład jest raczej łagodny dla tych, którzy osiągają niewielkie przychody. W przypadku właścicieli firm największe kontrowersje budziła kwestia składki zdrowotnej. W przypadku zatrudnionych na etacie wyniesie ona bowiem 9 proc. Gdyby wszyscy właściciele firm mieli na takich zasadach odprowadzać daninę, wzrost kosztów byłby znaczący.

W przepisach zawarto jednak furtkę, która pomoże przede wszystkim działającym na niezbyt dużą skalę. Ciężar składki zdrowotnej odczują przede wszystkim "grube ryby". Przedsiębiorcy opodatkowani w formie ryczałtu ewidencjonowanego również będą płacić w 2022 r. składkę zdrowotną w wysokości 9 proc., i też zmieni się jej podstawa wymiaru. Dla przychodów z ryczałtu ustalone zostały trzy graniczne limity, wobec których przyjęto trzy odrębne podstawy wymiaru zdrowotnego:

  • roczne przychody do 60 000 zł - 305,56 zł składki zdrowotnej, czyli 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia,
  • roczne przychody od 60 do 300 000 zł - 509,27 zł składki zdrowotnej, czyli 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia,
  • roczne przychody powyżej 300 000 zł - 916,68 zł składki zdrowotnej, czyli 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia. 

Polski Ład niektórym daje ulgi

Według części komentatorów Polski Ład komplikuje polski system podatkowy. Dowodem na poparcie tezy jest wprowadzenie ulgi dla przedsiębiorców działających na ryczałcie działających w kilku branżach. Kto dostanie mniej "po kieszeni"?

  • Lekarze, stomatolodzy, dentyści, położne i pielęgniarki. Wysokość ryczałtu wyniesie 14 proc., zamiast standardowych 17 proc.
  • Informatycy, programiści, specjaliści IT. Zapłacą 12 proc. ryczałtu, do tej pory było to 15 proc.
  • Świadczący usługi inżynieryjne i architektoniczne w wysokości 14 proc. Do tej pory musieli oddać fiskusowi nawet 17 proc. 

Tunel pod Ursynowem na S2 Tunel pod Ursynowem otworzą za kilka dni. Odbyły się testy bezpieczeństwa

Przedsiębiorcy mogą pytać. Rząd uruchomił infolinię

Polski Ład jest na tyle skomplikowany, że rząd zdecydował się wyciągnąć do przedsiębiorców pomocną dłoń. Urzędnicy będą rozwiewać wątpliwości przez telefon. -  W Ministerstwie Rozwoju i Technologii uruchomiliśmy infolinię dla obywateli i przedsiębiorców.

Dzięki niej osoby zainteresowane uzyskają rzetelne informacje na temat rozwiązań Polskiego Ładu. Z wszelkimi pytaniami można dzwonić pod numer 22 765 64 64 - przekazała w połowie listopada wiceministerka rozwoju i technologii Olga Semeniuk.

Polski Ład Polski Ład. Przedsiębiorca zapłaci składkę zdrowotną od sprzedaży auta

Więcej o: