Mali przedsiębiorcy nie schowają się przed Polskim Ładem. Karta podatkowa do likwidacji

Karta podatkowa to sposób na rozliczanie się z fiskusem, który wybierają przede wszystkim niewielkie firmy. Kosmetyczki czy fryzjerzy w 2022 roku z karty skorzystają wyłącznie na zasadach kontynuacji. To skutek rewolucji, którą wprowadził Polski Ład.

System podatkowy w Polsce przeżyje w ciągu najbliższych tygodni poważne zmiany. Polski Ład zmieni bowiem sposób rozliczania się z fiskusem. Przedsiębiorców nie ominą regulacje, a zmiany, które ich dotkną, zależą od formy rozliczania się.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo https://www.gazeta.pl/0,0.html#e=LinkPrLead

Karta podatkowa do lamusa. Tylko dla "starych" przedsiębiorców

Rewolucja, jaką narzuca Polski Ład, dotyczy karty podatkowej. W 2022 roku z tej formy rozliczenia będzie bowiem można korzystać wyłącznie na zasadach kontynuacji. Oznacza to, że nie będzie już można wskazać tego sposobu rozliczania się z urzędem skarbowym

Ład utrudni więc życie tym, którzy chcieliby rozpocząć działalność np. jako fryzjer lub kosmetyczka oraz innym właścicielom firm działających na niezbyt dużą skalę.

Tunel pod Ursynowem na S2Tunel pod Ursynowem otworzą za kilka dni. Odbyły się testy bezpieczeństwa

Składka zdrowotna 2022 a karta podatkowa. Niewielkie obciążenie

Główna zmiana, którą wprowadza Polski Ład, to składka zdrowotna w wysokości 9 proc. Będą ją odprowadzać pracujący na etacie, emeryci, renciści oraz przedsiębiorcy.

W przypadku tych przedsiębiorców działających "na karcie" obowiązuje też inna zasada dotycząca składki zdrowotnej - jej odliczenie od podatku również nie będzie możliwe. Ile zatem w 2022 r. zapłacą przedsiębiorcy opodatkowani kartą podatkową? Odprowadzą składkę zdrowotną w wysokości 270,90 zł, gdyż minimalna miesięczna pensja wzrośnie do 3 010 zł.

Polski Ład, czyli wyższa kwota wolna i próg podatkowy

Polski Ład zakłada między innymi podwyższenie kwoty wolnej od podatku do wysokości 30 tysięcy złotych, podniesienie progu podatkowego z 85 do 120 tysięcy złotych oraz zniesienie możliwości odliczenia od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców.

W związku z dużą liczbą zmian wprowadzonych w przepisach Ministerstwa Finansów oraz rozwoju i technologii przygotowały infolinię i stronę internetową z informacjami na temat Polskiego Ładu. Rządowy program o tej nazwie zacznie obowiązywać wraz z początkiem przyszłego roku. Jest dostępna pod numerem 22 765 64 64.

Olga Semeniuk, wiceministerka rozwoju, zapowiedziała, że usługi dla podatników będą rozbudowywane. Planowana jest między innymi możliwość zadawania konsultantom pytań na czacie oraz helpdesku, a także kontakt z wirtualnymi asystentami.

Prezentacja programu Polski ŁadPolski Ład kończy z czynnym żalem przy korekcie JPK_VAT. Zmiany od 2022 r.

Więcej o: