Rekordowa liczba nowych mieszkań. Deweloperzy oddali w listopadzie najwięcej mieszkań w historii

Z danych GUS wynika, że w listopadzie oddano 16 tys. nowych mieszkań. To najwyższy wynik w historii. Licząc z domami, liczba ta rośnie do ponad 24 tys., co z kolei jest najwyższym wynikiem od 2008 roku.

W całym 2021 roku w Polsce powstanie łącznie około 230 tys. nowych mieszkań i domów. To oznacza pobicie poprzedniego rekordu, który sięgał niemal 222 tys. oddanych do użytku lokali mieszkalnych. Pomógł wyjątkowo owocny pod tym względem listopad. 

Zobacz wideo Idzie spadek cen nieruchomości? Dr Czerniak: Spodziewam się, że ceny wyhamują

Oddano najwięcej mieszkań w historii

W listopadzie 2021 roku oddano do użytku 16,2 tys. mieszkań, najwięcej w historii - wynika z danych GUS. To wynik o 34 proc. lepszy niż miesiąc wcześniej i o 19 proc. większy niż przed rokiem. Wliczając do tego oddane domy, łącznie oddano 24,1 tys. lokali mieszkalnych. Tak wysoki wynik ostatnio zanotowaliśmy w Polsce w 2008 roku.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Dane te są jednak pokłosiem decyzji podejmowanych kilka lat wcześniej. Przeciętny blok mieszkaniowy buduje się w Polsce dwa lata, a od zakupu ziemi do oddania kluczy mija jeszcze dłuższy okres. "Dlatego, choć przytoczone wcześniej dane mogą napawać optymizmem, to bacznie przyglądać się należy również informacjom bardziej bieżącym - tym, które mówią o obecnie wydawanych decyzjach o pozwoleniu na budowę czy o liczbie mieszkań, których budowę rozpoczęto. To one świadczą w większym stopniu o bieżącej koniunkturze - nastrojach zarówno wśród kupujących mieszkania, jak i deweloperów" - zauważają eksperci HRE Investments.

Mieszkania wciąż są pożądanym towarem

Analitycy firmy wskazuję jednak, że również w tym względzie dane GUS wyglądają optymistycznie. Nie wzrosła gwałtownie liczba pozwoleń, ani nie wystartowało znacząco więcej budów. Ale w samym listopadzie deweloperzy rozpoczęli projekty, w których ma powstać 12,9 tys. nowych mieszkań. To z kolei wynik zbliżony do historycznych rekordów. 

Potwierdzają to szacunki HRE Investments, z których wynika, że deweloperzy są obecnie w trakcie wznoszenia niemal 255 tys. nowych mieszkań. W ciągu roku liczba ta wzrosła zatem o 25 proc. Wyniki te potwierdzają, że deweloperzy postrzegają koniunkturę pozytywnie, mimo podwyżek stóp procentowych

Więcej o: