Tarcza antykryzysowa. Rusza pomoc dla przedsiębiorców. Zwolnienie ze składki ZUS, postojowe i dotacja

Od 1 stycznia przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o dotację, a od 17 stycznia o zwolnienie z ZUS i postojowe. To trzy elementy nowego pakietu osłonowego o wartości 70 mln zł.

"Przygotowaliśmy kolejny pakiet osłonowy dla polskiej gospodarki. Wspiera on trzy sektory, które od połowy grudnia funkcjonują w oparciu o nowe zasady bezpieczeństwa sanitarnego. Jestem przekonany, że wprowadzone rozwiązania realnie pomogą polskim firmom i ich pracownikom" - powiedział minister rozwoju i technologii Piotr Nowak, cytowany w komunikacie.

Inflacja sztucznie napędzana przez sieci handlowe, deweloperów i producentów? Niezwykłe dane z polskiej gospodarki. Ekonomiści przecierają oczy ze zdumienia

70 mln zł pomocy dla przedsiębiorców

Zwolnienie ze składki ZUS, wypłata postojowego oraz dotacji to trzy instrumenty pomocowe dla przedsiębiorców, którzy od 15 grudnia funkcjonują w oparciu o nowe zasady bezpieczeństwa. Rada Ministrów przyjęła w poniedziałek (20 grudnia) rozporządzenie pomocowe w sprawie pakietu osłonowego.

Nowy pakiet pomocy o wartości około 70 mln zł jest kierowany do następujących branż:

  • przygotowywanie i podawanie napojów (podklasa ta obejmuje m.in. dyskoteki serwujące głównie napoje) - PKD 56.30.Z;
  • działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni - PKD 93.29.A;
  • pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna - PKD 93.29.Z.

Przeczytaj więcej informacji o dotacjach dla przedsiębiorców na stronie głównej Gazeta.pl

Polski Ład Polski Ład. Ruszyła infolinia wyjaśniająca zmiany podatkowe w 2022 roku

Pakiet osłonowy dla przedsiębiorców. Jaka wysokość świadczeń?

Przedsiębiorcy, którzy na dzień 31 marca 2021 r. prowadzili przeważającą działalność gospodarczą oznaczoną jednym z wymienionych kodów PKD, będą mogli ubiegać się o:

  • ponowne świadczenie postojowe w wysokości 2080 zł - przy spadku przychodu w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku w następstwie wystąpienia COVID-19 co najmniej o 40 proc. w stosunku do okresu porównawczego;
  • jednokrotną dotację na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w wysokości maksymalnie 5000 zł - w przypadku gdy przychód uzyskany w grudniu 2021 r. był niższy w następstwie wystąpienia COVID-19 co najmniej o 40 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w odpowiednim okresie porównawczym;
  • zwolnienia ze składek ZUS za grudzień 2021 r. - przy spadku przychodu w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku w następstwie wystąpienia COVID-19 co najmniej o 40 proc. w stosunku do okresu porównawczego.

Pakiet osłonowy dla przedsiębiorców. Do kiedy i gdzie złożyć wniosek?

Wnioski o przyznanie zwolnienia z płacenia ZUS będzie można składać od 17 stycznia do 28 lutego 2022 r. W przypadku dotacji będzie można to zrobić od 1 stycznia do 15 kwietnia 2022 r. Złożenie wniosku o przyznanie postojowego będzie możliwe od 17 stycznia 2022 r., ale nie będzie ograniczone żadnym terminem końcowym.

Wnioski o zwolnienie z płacenia składki ZUS i przyznanie postojowego należy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Natomiast wniosek o przyznanie dotacji trzeba złożyć do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę prowadzenia działalności gospodarczej za pomocą formularza elektronicznego na portalu Praca.gov.pl.

Zobacz wideo Kto ucierpi najbardziej na podwyżkach cen prądu? "Biznes zapłaci więcej"
Więcej o: