Jednym z ułatwień, które wprowadza Polski Ład, jest możliwość budowy niektórych domów bez uzyskiwania zezwolenia. Pomysł rządu pełen jest jednak ograniczeń, a eksperci ostrzegają, by nie porywać się z motyką na słońce i kwestię ewentualnej inwestycji dokładnie przemyśleć. Dlaczego?
Po pierwsze dom, który zbudujemy bez zezwolenia, nie może mieć więcej niż 70 metrów kwadratowych. Jeśli dla danego terenu są ustalone warunki zabudowy, możemy działać w zasadzie bez żadnej zwłoki. Gdy takiego miejscowego planu nie ma, musimy uzyskać warunki zabudowy. Formalności mają być jednak ekspresowe i potrwać 21 dni.
Uproszczona procedura polega na tym, że organ administracji architektoniczno-budowlanej nie będzie mógł zgłosić sprzeciwu do zgłoszonej przez inwestora budowy. Do budowy będzie można przystąpić natomiast niezwłocznie - po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej zgłoszenia.
Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl
Przystąpienie do budowy domu nie będzie mogło nastąpić bez przygotowań. Co prawda urzędnika o zgodę pytać nie trzeba, ale inwestor musi podpisać kilka oświadczeń. Wśród nich znajdują się dokumenty potwierdzające fakt, iż planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. I to pod rygorem odpowiedzialności karnej.
Ten warunek może okazać się problematyczny w przyszłości. Rząd przyznaje bowiem otwarcie, że ustawa nie reguluje w żaden szczególny sposób kwestii sprzedaży budynku wzniesionego do zaspokojenia własnych potrzeb. Warunków zbycia, sprzedaży lub chociażby wynajmu takich nieruchomości próżno szukać w Kodeksie cywilnym.
Uproszczona procedura sprawia też, że nie trzeba zatrudniać kierownika budowy. Ale ten przepis dla niedoświadczonego inwestora może stać się pułapką. Jeśli kierownika nie zatrudnimy, to, zgodnie z prawem, przejmujemy odpowiedzialność za kierowanie budową. Może mieć to konsekwencje, gdy podczas budowy lub użytkowania budynku dojdzie np. do katastrofy budowlanej.
Kolejne obligatoryjne oświadczenie dotyczy dokumentacji. Musimy potwierdzić, że jest ona kompletna.
Wielu zainteresowanych skorzystaniem z programu może odstraszyć istotny warunek, który zawarto w przepisach. Dom bez zezwolenia trzeba postawić na działce, która liczy co najmniej 500 metrów kwadratowych.
Ponadto wznoszony przez nas budynek musi być wolnostojący i nie może mieć więcej niż dwie kondygnacje. Obszar oddziaływania w całości musi mieścić się na działce, na której został zaprojektowany.