Mieszkanie bez wkładu własnego i z gwarancją od państwa. Jak działa nowy pomysł PiS?

Kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego uzyskać można niemal tak samo, jak kredyt tradycyjny. Wystarczy udać się do banku. Jakie warunki trzeba spełniać? Na co jeszcze pozwalają przepisy?

Osoby, które marzą o własnej nieruchomości, a nie zdołały odłożyć środków na wkład własny na mieszkanie, dostały od rządu prawdziwy prezent. W październiku Sejm przyjął bowiem ustawę, która gwarantuje wkład własny w wysokości do 100 tys. zł lub 20 proc. wartości zakupu. 

Ustawa przewiduje też rodzinną spłatę kredytu. Jeśli rodzina, która zaciągnie zobowiązanie, powiększy się o dziecko, to państwo spłaci 20 tys. zł. W przypadku kolejnego potomstwa liczyć można na kolejne wpłaty - 60 tys. zł. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Idzie spadek cen nieruchomości? Dr Czerniak: Spodziewam się, że ceny wyhamują

Dla kogo mieszkanie bez wkładu

Mieszkanie bez wkładu własnego nie jest przewidziane dla każdego. Z rozwiązania PiS skorzystać będą mogły przede wszystkim małżeństwa lub osoby samotne wychowujące dzieci, które własnego lokum nie posiadają. 

Ustawa określa też limity cenowe. Oznacza to, że mieszkanie objęte programem nie będzie mogło przekraczać ustalonej w przepisach ceny. Próg różni się w zależności od regionu kraju czy miasta, bo przecież nieruchomości np. w stolicy są znacznie droższe, niż te położone w niewielkich miejscowościach na wschodzie czy południu Polski. 

Ceny mieszkań wzrosły w 2021 roku o 15 proc. Eksperci podsumowują rokCeny mieszkań wzrosły w 2021 roku o 15 proc. Eksperci podsumowują rok

Kredyt na minimum 15 lat

Ograniczeń przyjętych w ustawie jest więcej. Po pierwsze kredyt będzie mógł być udzielony jedynie w polskiej walucie. Po drugie minimalny okres kredytowania wynieść może 15 lat. Ministerstwo Rozwoju te warunki określiło jako swego rodzaju bezpieczniki. Mają ograniczyć ryzyko wpływu programu na rynek nieruchomości. Chodzi o to, by łatwiej dostępne mieszkania nie podbijały cen. 

Budowa mieszkań, zdjęcie ilustracyjne.Polski Ład. Zapowiedzi mogą podbić ceny mieszkań. Jest reakcja na GPW

Kredytobiorca oraz członkowie jego gospodarstwa domowego, którzy starają się o kredyt, nie mogą być właścicielami innego mieszkania. Chyba że w skład gospodarstwa domowego wchodzi dwoje albo więcej dzieci. W takim przypadku mogą łącznie posiadać jedno inne mieszkanie, jednak nie większe niż 50m2, gdy dzieci jest dwoje, 75m2, gdy dzieci jest troje, i 90m2, gdy dzieci jest czworo. Dla rodzin posiadających pięcioro lub więcej dzieci limitu metrażowego już nie ma.

Jak uzyskać kredyt bez wkładu własnego?

Odpowiedź jest prosta: w banku. Jak wyjaśnia Ministerstwo Rozwoju, co do zasady kredyt bez wkładu własnego jest to takim samym kredytem hipotecznym, jak kredyt udzielany z wkładem własnym. "Jedyna różnica to obowiązek przedstawienia oświadczeń potwierdzających spełnianie warunków do skorzystania z programu" - czytamy w komunikacie rządu. 

Gwarantowanych kredytów mieszkaniowych będą udzielać banki, które zawrą w tym zakresie umowę z BGK.

Tunel pod Ursynowem na S2Tunel pod Ursynowem otworzą za kilka dni. Odbyły się testy bezpieczeństwa

Więcej o: