Ulga na powrót. Polski Ład kusi Polaków, by znów wybrali ojczyznę. Można skorzystać

Polski rząd liczy, że część spośród 20 mln Polaków, którzy mieszkają i pracują za granicą, wróci do ojczyzny. Zachęcać do tego mają ulgi podatkowe, które w 2022 roku wprowadza w życie Polski Ład. Na co liczyć będą mogli ci, którzy wrócą do kraju. Jakie warunki muszą spełnić?

Polski Ład,  oprócz wielu regulacji podatkowych,  wprowadza też rozwiązanie skierowane do osób, które pracują i mieszkają za granicą. Jeśli ich "staż" na emigracji wynosi co najmniej trzy lata, to po powrocie do kraju przez cztery lata mogą liczyć na niższe podatki. Zapłacą też mniejsze składki na ZUS

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ekspertka wyjaśnia, dlaczego inflacja najbardziej dotknie najbiedniejszych

Tunel pod Ursynowem na S2 Tunel pod Ursynowem otworzą za kilka dni. Odbyły się testy bezpieczeństwa

Pracujesz za granicą co najmniej trzy lata? Wróć, a zyskasz ulgę

Kto może skorzystać z nowej ulgi? Po powrocie niezbędne będzie uzyskanie dochodów z określonych źródeł takich jak praca, działalność wykonywana osobiście, pozarolnicza działalność gospodarcza lub z praw autorskich,  czy praw pokrewnych. Niezbędnym warunkiem będzie też posiadanie statusu polskiego rezydenta podatkowego. Warunki te będą musiały być spełnione we wszystkich latach, w których podatnik będzie korzystać z ulgi.

Jak wyglądają korzyści dla tych, którzy zdecydują się wrócić?  W pierwszym roku po powrocie będą mogli liczyć na odliczenie, które wyniesie 50 proc. podatku należnego za wybrany przez podatnika rok bazowy. W drugim roku będzie to 50 proc. podatku należnego za pierwszy rok stosowania odliczenia, czyli 50 proc. kwoty podatku po odliczeniu "ulgi na powrót" w pierwszym roku.

Rząd na swoich stronach publikuje przykłady stosowania ulgi:

  • Jeżeli podatnik zmienił rezydencję podatkową w 2021 r., to odliczenie będzie mógł stosować, rozliczając podatek:
  • Za rok 2022, 2023, 2024, 2025 jeżeli jego rokiem bazowym będzie rok zmiany rezydencji, czyli rok 2021, albo
  • Za lata 2023, 2024, 2025 i 2026 jeżeli jego rokiem bazowym będzie rok następujący po roku zmiany rezydencji,  czyli rok 2022.

Z odliczenia będzie można skorzystać niezależnie od tego, czy podatnik opodatkowuje swoje dochody indywidualnie, wspólnie z małżonkiem lub jako osoba, która samotnie wychowuje dziecko.

Preferencja będzie stosowana w rozliczeniu rocznym i będzie z niej można skorzystać tylko raz.

Praca (zdjęcie ilustracyjne) Wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej

Miliony Polaków za granicą

Jak ocenia rząd, poza Polską przebywa obecnie ok. 20 mln rodaków. Największa pracująca polonia mieszka w Niemczech i w Wielkiej Brytanii. Wielu rodaków wybrało też emigrację do Irlandii, Holandii czy Włoszech.

Jan Sarnowski, wiceminister finansów, powody wprowadzenia przepisów w życie wyjaśniał w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Stwierdził, że projekt jest skierowany przede wszystkim do trzech grup osób. - Przede wszystkim do pracowników, do tych osób, które przez wiele lat pracowały za granicą […], które teraz mogą wykorzystywać doświadczenie i dziś mogą szukać swoich szans zawodowych w Polsce - stwierdził. Wymienił też przedsiębiorców oraz celebrytów. - Nawet gdyby co dziesiąty wrócił do Polski, to, mając na uwadze jego doświadczenie, umiejętności i znajomość języków, byłoby to ogromne wsparcie dla naszej gospodarki - stwierdził przedstawiciel rządu

Więcej o: