Świadczenie ratownicze. Ile wynosi? Komu ma przysługiwać?

Sejm w czwartek 2 grudnia uchwalił Ustawę o Ochotniczych Strażach Pożarnych. Projekt zakłada m.in. świadczenie ratownicze czy honorowe odznaczenia nadawane przez Prezydenta Rzeczypospolitej. Kogo dotyczy świadczenie?

Jak informuje rządowy serwis, 2 grudnia 2021 w Sejmie odbyło się głosowanie nad Ustawą o Ochotniczych Strażach Pożarnych. "Posłowie bez głosu sprzeciwu uchwalili ustawę o Ochotniczych Strażach Pożarnych" - możemy przeczytać na portalu. Jakie są założenia ustawy?

Zobacz wideo Co się stanie, jeśli "lex TVN" wejdzie w życie? Kwaśniewski: Będzie to krok wstecz w demokracji

OSP. Komu będzie przysługiwało świadczenie ratownicze?

Regulacja ustawy zakłada m.in. świadczenie ratownicze, które mają przysługiwać strażakom ratownikom Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy "brali czynny udział w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych" - przez okres 20 lat (kobiety) i 25 lat (mężczyźni). Jak podaje portal internetowy ksiegowosc-budzetowa.infor.pl, świadczenie ratownicze ma wynosić 200 zł i być wypłacane przez Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA strażakom ratownikom - powyżej 60 roku życia (kobiety) i 65 roku życia (mężczyźni).

ZUS (zdjęcie ilustracyjne) Ponowne przeliczenie emerytury 2021. ZUS nie rozpatrzy wszystkich wniosków

Więcej wiadomości z Polski znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Serwis informuje także, że zachowanie ciągłości wysługi lat w OSP nie będzie konieczne przy podliczaniu okresu czynnego uczestnictwa. Świadczenie mają otrzymać również ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR) oraz Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR).

Ustawa o OSP. Honorowe odznaczenie Prezydenta RP

Bożonarodzeniowa szopka w Watykanie Watykan. Zapalono lampki na 113-letnim świerku. Jest też szopka [ZDJĘCIA]

Jednym z założeniem Ustawy o OSP jest również honorowe odznaczenie krzyżem św. Floriana, które będzie przeznaczone dla "szczególnie zasłużonych i wyróżniających się druhów OSP". Odznaczenie ma być nadawane przez Prezydenta RP. Więcej o założeniach Ustawy o OSP możemy przeczytać na stronie Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej.

Więcej o: