Samorządy boją się Polskiego Ładu. Ale rząd zapewnia: zyska nawet Warszawa. Jak dużo?

Część samorządów do Polskiego Ładu podchodzi z dużą rezerwą, lub wręcz niechęcią. Władze Warszawy, Poznania, Łodzi, twierdzą, że na podatkowej rewolucji PiS stracą. Ale rząd ma swoje wyliczenia. Co obiecuje władzom lokalnym?

Polski Ład to nie tylko zmiany podatkowe dla podatników indywidualnych. Pakiet ustaw przyjętych przez rząd zawiera też rozwiązania dla samorządów. Władze wielu miast - Warszawy, Łodzi czy Poznania, twierdzą, że na zmianach stracą. Ale rząd jest przeciwnego zdania. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wynagrodzenia rosną szybciej niż inflacja? Nie zawsze. Ekspert tłumaczy

Samorządowcy mówią o stratach. Rząd twierdzi, że na Ładzie zyskają

Eksperci premiera Mateusza Morawieckiego wyliczyli zyski samorządowców na 12 mld zł już w roku 2021. Kolejne środki mają popłynąć do władz lokalnych w następnych latach. 8 mld z tej kwoty - jak twierdzi rząd - ma zostać rozdzielone na podstawie specjalnego algorytmu. Ma uwzględniać "obiektywne dane". Być może zastrzeżenie rządu to subtelne odniesienie do wcześniejszych zarzutów. Samorządy, w których rządzi opozycja, twierdziły bowiem, że rząd jest dla nich mniej hojny, niż dla samorządów kierowanych przez partie związane z obozem władzy.

Rząd zapewnia, że pieniądze będą mogły być wydane na dowolny cel inwestycji. I to zarówno w tym, jak i przyszłym roku. Kolejne środki, w wysokości 4 mld zł, będą musiały być przeznaczone na konkretne wydatki. W ustawie wskazano infrastrukturę wodno-kanalizacyjną. I w tym wypadku środki będą rozdzielane wedle algorytmu.

.To będzie ciężki rok dla 'złotówkowiczów'. Raty wzrosną nawet o połowę

Subwencja po nowemu 

Samorządy czekają głębsze zmiany niż dodatkowe pieniądze. Polski Ład zakłada, że część subwencji ogólnej, tzw. część rozwojowa, będzie dzielona z wykorzystaniem obiektywnego algorytmu. Ma to zapewnić jednostkom samorządu terytorialnego stałe wsparcie w obszarze inwestycyjnym.

Środki, które otrzymają władze samorządowe, będą wyliczane m.in. w oparciu o parametry inwestycyjne. Ostateczna decyzja co do wykorzystania środków będzie jednak należała do miasta, gminy czy powiatu. Nic nie szkodzi na przeszkodzie, by środki przeznaczane były na bieżące podatki.

Ile zyskają samorządy? Jedne 2 proc., inne kilkanaście

Różnice w zyskach samorządów są widoczne gołym okiem. W ujęciu procentowym różnice sięgają kilkunastu procent. Rząd wskazuje konkretne kwoty, które Polski Ład ma przynieść lokalnym budżetom. I tak Kraków ma zyskać 4,2 proc. (90 mln zł), Warszawa 166 mln zł (2,1 proc.), Olsztyn 28 mln (12,4 proc.), a Nowy Sącz 10 mln zł (6,9 proc.). Rząd zapewnia, że dzięki subwencji rozwojowej w 2022 lokalne społeczności nie odczują skutków ewentualnego uszczuplenia przychodów podatkowych. Rząd zapewnia, że dochody jednostek terytorialnych w roku 2022 nie będą niższe od zakładanych.

Kolejnym elementem Polskiego Ładu, skierowanego do samorządów, jest Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Celem programu jest zwiększenie skali inwestycji publicznych. Cel ma zostać osiągnięty poprzez bezzwrotne dofinansowanie w postaci promes inwestycyjnych Banku Gospodarstwa Krajowego. Finansowanie, w zależności od obszaru, sięgnąć będzie mogło nawet 95 proc. zadania.

Tunel pod Ursynowem na S2Tunel pod Ursynowem otworzą za kilka dni. Odbyły się testy bezpieczeństwa

Więcej o: