Zerowy VAT na żywność możliwy od 1 lutego. Zysk dla Polaka mizerny. Masło i mięso tańsze... o 50 gr

Możliwe, że już w lutym przyszłego roku w Unii Europejskiej zacznie obowiązywać zerowy VAT na żywność. Jego wprowadzenia domaga się m.in. premier Mateusz Morawiecki. Zysk, jaki zmiana stawki pozostawi w portfelach Polaków, nie będzie jednak zbyt wysoki.

Pod koniec listopada, podczas prezentacji pakietu antyinflacyjnego premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że pakiet rozwiązań, które mają zwalczyć inflację, mógłby być szerzy. Zapewnił, że rząd chciał obniżyć VAT na żywność do zera, ale Komisja Europejska się na to nie zgodziła.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy grozi nam polexit? Pytamy Aleksandra Kwaśniewskiego

Nieformalnie Bruksela na obniżkę ostatecznie się jednak zgodziła. Zerowa stawka miałaby zostać wprowadzona na co najmniej pół roku i obowiązywać od lutego. W tej sprawie został skierowany wniosek do KE. Obecne przepisy unijne nie zezwalają na zerową stawkę VAT na żywność, a jedynie na zastosowanie stawki obniżonej do 5 proc.

Żywność bez VAT? Ile zyskają Polacy

Co w praktyce oznaczałoby obniżenie podatku VAT na żywność. Spadek cen, ale nie tak spektakularny, jak wielu Polaków mogłoby oczekiwać. "Super Express" obliczył, że np. masło i jaja staniałyby o 40 groszy. Mięso drobiowe o 50 groszy, cukier i mleko o 30 groszy. Ziemniaki staniałyby mniej więcej o 10 groszy, a chleb - i to ten z droższych, kosztujący 6,6 zł  - o 33 grosze. 

Całoroczny zysk na osobę, wedle wyliczeń dziennika, również nie prezentowałby się zbyt imponująco, bo wyniósłby ok. 85 zł. A jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że obniżona stawka VAT ma obowiązywać tylko pół roku, licznik zysków wygląda jeszcze skromniej. 

Będą dopłaty do żywności. Dla wybranych

W większym stopniu niż obniżka VAT-u zrekompensować wysokie ceny żywności może tzw. dodatek osłonowy. -  Spowoduje, że ceny żywności, które poszły do góry, spadną - zapewnił premier w listopadzie. 

Tyle tylko, że pieniądze trafią do wybranych. Zadecyduje kryterium dochodowe danego gospodarstwa domowego: 

  • dopłata 400 zł w skali roku dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie;
  • dopłata 600 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 2- 3-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • dopłata 850 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 4- 5-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • dopłata 1150 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 6-osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

Gospodarstwa domowe zyskają jednak dzięki innym elementom tarczy - obniżce podatków na gaz i prąd czy paliwo. 

Więcej o: