Polski Ład jednym emerytom daje, ale drugim zabiera. Niektórzy w 2022 roku jednak stracą

- Dla wielu osób jest to krzywdzące, przecież dopiero co rząd mówił, że mamy pracować jak najdłużej po to, żeby w przyszłości mieć wyższe świadczenie. Teraz okazuje się, że z drugiej strony rząd mówi: dobrze, może macie wyższe świadczenia, ale w związku z tym dołóżcie się więcej do systemu podatkowego. Tak zmiany, jakie wprowadza w 2022 roku Polski Ład, ocenia dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego. Nie wszyscy emeryci bowiem zyskają.

Polski Ład, który wejdzie w życie w 2022 roku, ma przynieść korzyści przede wszystkim emerytom. 90 proc. z nich ma mieć w portfelach więcej, niż dziś. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co powinna zrobić polska opozycja, by wygrać wybory? Pytamy byłego Prezydenta

Na skutek zmian aż 65 proc. emerytów i rencistów nie zapłaci podatku. W ramach wprowadzanych reform emerytury i renty zostaną podwyższone o wysokość podatku dla świadczeń nieprzekraczających 2500 złotych brutto miesięcznie. Emeryci będą otrzymywać więcej nawet o 2 000 zł rocznie. Okazuje się jednak, że nie wszyscy. 

Tunel pod Ursynowem na S2Tunel pod Ursynowem otworzą za kilka dni. Odbyły się testy bezpieczeństwa

Niektóre emerytury niższe przez Polski Ład

Kto zatem na zmianach straci? Przede wszystkim emeryci, których świadczenie wynosi 5000 zł brutto. Opozycja chciała tę grupę seniorów "uratować", ale w przyjętym ostatecznie kształcie ustawy odrzucono propozycje Senatu. Proponował on, by ulgą dla klasy średniej objąć nie tylko pracujących na etacie, ale i emerytów. 

To wyższe opodatkowanie wiąże się z faktem, że będą musieli zapłacić pełny podatek dochodowy od osób fizycznych, pełną 9-proc. nieodliczaną składkę zdrowotną, więc świadczenia tych osób będą niższe niż dotychczas - mówi w rozmowie z portalem dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego.

- Dla wielu osób jest to krzywdzące, przecież dopiero co rząd mówił, że mamy pracować jak najdłużej po to, żeby w przyszłości mieć wyższe świadczenie. Teraz okazuje się, że z drugiej strony rząd mówi: dobrze, może macie wyższe świadczenia, ale w związku z tym dołóżcie się więcej do systemu podatkowego - dodaje. 

Rząd wylicza korzyści dla emerytów

Ile zyskają seniorzy, którzy otrzymują skromniejsze świadczenia? Rząd podaje konkretne przykłady: 

  • emeryt otrzymujący emeryturę w kwocie 3 200 zł zyska 1 599 zł rocznie.
  • małżeństwo emerytów, z których jeden osoba otrzymuje emeryturę minimalną, a druga emeryturę na poziomie średniej zyska 2 997 zł rocznie.
  • małżeństwo emerytów, w którym każda osoba otrzymuje 1 800 zł emerytury, zyska 2 946 zł rocznie.

Powody skierowania pomocy do seniorów tłumaczył w listopadzie premier Mateusz Morawiecki. - Jako grupa społeczna seniorzy są najbardziej narażeni na różne braki w budżetach domowych. Dlatego w Polskim Ładzie będzie dla nich miejsce. Bo Polski Ład jest ładem sprawiedliwym i solidarnym - stwierdził. 

.2021 rok pod znakiem inflacji? Poczekajcie na 2022. 'To będzie trudny rok'

Więcej o: