Podwyżki szykuje ponad połowa dużych i średnich firm. "Pracodawcy są zmuszeni". Jest nowy raport

Ponad połowa dużych i średnich przedsiębiorstw planuje podwyżki - wynika z raportu Grant Thornton. Żadna z firm nie będzie natomiast obniżać pensji. Co trzecie przedsiębiorstwo chce zwiększyć zatrudnienie w 2022 roku.

Grant Thornton spytał średnie i duże firmy o plany na 2022 rok w zakresie pensji i zatrudnienia. Wiele wskazuje, że w przyszłym roku będziemy mieli rynek pracownika. Jak wynika z raportu, można spodziewać się masowych podwyżek. W trzynastoletniej historii prowadzenia raportów jeszcze nigdy tak wiele przedsiębiorstw nie deklarowało podwyższenia wynagrodzeń

Zobacz wideo Technologie ułatwiają obowiązki domowe

Pensje w 2022 roku wzrosną w większości firm

Aż 59 proc. pracodawców zadeklarowało, że planuje podnieść pensje w swojej firmie. W zeszłym roku było to "tylko" 39 proc. Jednocześnie żadna firma nie planuje obniżenia wynagrodzeń (rok temu mówiło o tym 6 proc. przedsiębiorstw).

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Grant Thornton Polska prognozuje, że w ujęciu nominalnym średnio pensję wzrosną o 13 proc. Realny wzrost płac będzie jednak o połowę niższy, uwzględniając inflację na poziomie 5-7 proc. 

Pracodawcy chcą się rozwijać i zatrudniać nowych pracowników, jednak mierzą się z silnym niedoborem rąk do pracy. Zmuszeni są więc podnosić pensje, a to - w połączeniu z wysoką inflacją - nakręca spiralę rosnących kosztów pracy. Pracownicy bowiem, czując coraz mocniejszą pozycję na rynku pracy oraz silny wzrost cen, chętnie podnoszą swoje oczekiwania płacowe i coraz częściej komunikują to w czasie rozmów ze swoimi przełożonymi lub na rozmowach kwalifikacyjnych u innych pracodawców

- mówi Monika Smulewicz z Grant Thornton Polska. 

Pracodawcy chcą zatrudniać

Plany zwiększenie zatrudnienia deklaruje 36 proc. firm. Przed rokiem było to 24 proc. Na zmniejszenie liczby pracowników wskazało 12 proc. firm. To wynik niższy niż w ubiegłym roku o 5 punktów procentowych.

To znów najlepszy wynik w 13-letniej historii badania GT Polska. Wskaźnik netto, a więc odsetek firm planujących wzrost zatrudnienia pomniejszony o odsetek firm planujących jego spadek, wyniósł w najnowszym badaniu 24 pkt. To wyrównanie rekordu z 2019 roku i znaczące pobicie średniej, która wynosi 9 pkt. 

Na chęć zatrudnienia wskazuje również liczba ogłoszeń o pracę. W ostatnich miesiącach pojawia się średnio 300 tys. nowych ofert pracy, co jest wynikiem o 60-90 tys. większym niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. To też więcej niż w 2019 roku, jeszcze przed pandemią.

Więcej o: