Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), wbrew licznym doniesieniom, nie zakwalifikowała wypalenia zawodowego jako jednostki chorobowej. Wypalenie zostało uznane za syndrom, który jest wynikiem długotrwałego działania stresu i ma znaczący wpływ na stan zdrowia. Czy może być zatem podstawą do zwolnienia lekarskiego?
Jak poinformowała "Rzeczpospolita", eksperci mają poważne wątpliwości co do uznania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wypalenia zawodowego jako podstawy do L4. Mariusz Mirosławski - radca prawny, przekazał w rozmowie z dziennikiem, że wypalenie zawodowe znalazło się co prawda w rozdziale "Czynniki wpływające na stan zdrowia lub kontakt ze służbą zdrowia", nie zostało jednak uznane za stan medyczny czy jednostkę chorobową. - W świetle aktualnie obowiązujących przepisów wystawienie takiego L4 od nowego roku może być ryzykowne - powiedział.
Więcej wiadomości z Polski znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
"Rzeczpospolita" podkreśla również, że o wypaleniu zawodowym w kontekście L4 napisało na swojej stronie internetowej Polskie Centrum Kadrowo-Płacowe. "Zgodnie z rozpowszechnionymi poglądami, symbol statystyczny wypalenia zawodowego będzie mógł być wpisany do zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego niezdolność do pracy. Krytycy tego stanowiska wskazują jednak, że skoro wypalenie zawodowe zostało zakwalifikowane jako syndrom, a nie choroba, to nie może ono stanowić podstawy zwolnienia, a jeżeli nim będzie to zwolnienie takie może zostać zakwestionowane przez ZUS" - możemy przeczytać na serwisie. Firma na swoim portalu podkreśla także, że konieczne mogą okazać się zmiany legislacyjne w polskim prawie, które pozwoliłyby lekarzom "bez obaw wystawiać zaświadczenia o niezdolności do pracy na podstawie zdiagnozowane wypalenie zawodowe".
Wypalenie zawodowe jest spowodowane długotrwałym stresem, który powoduje wyczerpanie psychiczne oraz fizyczne - informuje Medonet. Przyczyniać może się do niego m.in. brak odpowiedniej ilości czasu na odpoczynek. "Przedłużający się stres, przy braku umiejętności rozładowywania go i łagodzenia jego skutków, powoduje przeciążenie układu nerwowego" - informuje portal.
Niektóre objawy wypalenia zawodowego: