Zwolnienie lekarskie z powodu wypalenia zawodowego? Mimo zapowiedzi, ZUS może nie przyjąć takiego L4

Wypalenie zawodowe miało zostać zakwalifikowane przez Światową Organizację Zdrowia jako jednostka chorobowa - tak się jednak nie stało. Zostało uznane za syndrom wpływający na stan zdrowia. Czy w związku z tym może być podstawą do wystawienia L4?
Zobacz wideo Prof. Lidia Morawska: Zanieczyszczenie powietrza jednym z największych zagrożeń dla ludzkości

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), wbrew licznym doniesieniom, nie zakwalifikowała wypalenia zawodowego jako jednostki chorobowej. Wypalenie zostało uznane za syndrom, który jest wynikiem długotrwałego działania stresu i ma znaczący wpływ na stan zdrowia. Czy może być zatem podstawą do zwolnienia lekarskiego?

Zwolnienie lekarskie na wypalenie zawodowe. Radca prawny: Wystawienie takiego L4 może być ryzykowne

Jak poinformowała "Rzeczpospolita", eksperci mają poważne wątpliwości co do uznania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wypalenia zawodowego jako podstawy do L4. Mariusz Mirosławski - radca prawny, przekazał w rozmowie z dziennikiem, że wypalenie zawodowe znalazło się co prawda w rozdziale "Czynniki wpływające na stan zdrowia lub kontakt ze służbą zdrowia", nie zostało jednak uznane za stan medyczny czy jednostkę chorobową. - W świetle aktualnie obowiązujących przepisów wystawienie takiego L4 od nowego roku może być ryzykowne - powiedział. 

Więcej wiadomości z Polski znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

wąskie wiaty przystankowe w GdańskuGdańsk. Nie demontaż, a przebudowa wiat przystankowych. Kary dla urzędników

"Rzeczpospolita" podkreśla również, że o wypaleniu zawodowym w kontekście L4 napisało na swojej stronie internetowej Polskie Centrum Kadrowo-Płacowe. "Zgodnie z rozpowszechnionymi poglądami, symbol statystyczny wypalenia zawodowego będzie mógł być wpisany do zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego niezdolność do pracy. Krytycy tego stanowiska wskazują jednak, że skoro wypalenie zawodowe zostało zakwalifikowane jako syndrom, a nie choroba, to nie może ono stanowić podstawy zwolnienia, a jeżeli nim będzie to zwolnienie takie może zostać zakwestionowane przez ZUS" - możemy przeczytać na serwisie. Firma na swoim portalu podkreśla także, że konieczne mogą okazać się zmiany legislacyjne w polskim prawie, które pozwoliłyby lekarzom "bez obaw wystawiać zaświadczenia o niezdolności do pracy na podstawie zdiagnozowane wypalenie zawodowe". 

.Polski fetysz: jeden etat to jeden człowiek. Dlatego pracujemy niemal najdłużej w UE

Wypalenie zawodowe. Jakie są jego objawy?

Wypalenie zawodowe jest spowodowane długotrwałym stresem, który powoduje wyczerpanie psychiczne oraz fizyczne - informuje Medonet. Przyczyniać może się do niego m.in. brak odpowiedniej ilości czasu na odpoczynek. "Przedłużający się stres, przy braku umiejętności rozładowywania go i łagodzenia jego skutków, powoduje przeciążenie układu nerwowego" - informuje portal. 

Niektóre objawy wypalenia zawodowego: 

  • poczucie zmęczenia,
  • brak poczucia osobistych osiągnięć i kompetencji,
  • brak satysfakcji, 
  • unikanie chodzenia/rozpoczęcia pracy, 
  • dystansowanie się od współpracowników, klientów czy pacjentów, 
  • negatywne nastawienie do wykonywanych obowiązków, 
  • poczucie frustracji i wyładowywanie jej na innych osobach,
  • poczucie samotności,
  • problemy ze snem. 
Więcej o: