27 grudnia - nowe święto państwowe. Czy będzie to dzień wolny od pracy?

27 grudnia obchodzimy nowe święto państwowe. Od teraz na ten dzień przypadać będzie Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Czy 27 grudnia Polacy mają dzień wolny od pracy? Odpowiadamy.

Nowe święto państwowe 27 grudnia powstało w odpowiedzi na apel samorządowców oraz działaczy. Czy będzie to dzień wolny od pracy?

Zobacz wideo Jak powinien zachować się Andrzej Duda w kwestii "lex TVN"? Pytamy posła Cymańskiego

Święto państwowe 27 grudnia. Co upamiętnia nowe święto?

Nowe święto państwowe przypadać będzie na 27 grudnia, czyli w rocznicę wybuchu powstania. Apel o jego ustanowienie został zainicjowany przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Fundację Zakłady Kórnickie, poznański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski. Łącznie podpisało go osiem tysięcy osób.

Celem ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym jest upamiętnienie zwycięskiego zrywu z lat 1918-1919 oraz złożenie hołdu jego bohaterom. Mieszkańcy Prowincji Poznańskiej walczyli przeciwko Republice Weimarskiej o zwrot ziem pozostających pod zaborem pruskim. Powstanie było wyrazem dążeń ludności polskiej do własnego państwa i sprzeciwu wobec nasilającej się germanizacji.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

27 grudnia dniem wolnym od pracy? Prezydent zabrał głos w tej sprawie

27 grudnia nie będzie dniem wolnym od pracy. Prezydent Andrzej Duda przyznał, że "trudno byłoby" forsować to w Sejmie.

- Raczej nie, trudno byłoby w Sejmie forsować kolejny dzień wolny od pracy, zresztą nie sądzę, by Wielkopolanie o tym myśleli: jak powiedziałem w czasie spotkania z samorządowcami, nawet bym nie pomyślał, że pracowici i zorganizowani Wielkopolanie przy okazji święta państwowego domagaliby się dnia wolnego. Idea święta ma służyć propagowaniu najlepszych wzorców, patriotyzmu, uczenia historii, zwłaszcza w jej najlepszych okresach, wierzę więc, że dzień wolny byłby ostatnią rzeczą, której chcieliby inicjatorzy akcji ustanowienia 27 grudnia jako święta - mówił Andrzej Duda w rozmowie z "Głosem Wielkopolskim".

Więcej o: