Jak informuje ZUS, Polski Bon Turystyczny to forma wsparcia dla branży turystycznej dotkniętej koronawirusem, ale i dla polskich rodzin. Za pomocą bonu turystycznego, który przysługuje rodzinom z dziećmi, można zapłacić m.in. za usługi hotelarskie, wstęp do muzeów, zabawę w parkach rozrywki, itd.
Nowela dot. wydłużenia bonu turystycznego wróciła już Sejmu i czeka na akceptację posłów oraz podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Jak wynika z aktualizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz innych chorób zakaźnych i wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, jeśli zostanie ona przyjęta, wydłużony ma zostać m.in. termin dokonywania płatności za pomocą bonu turystycznego z 31 marca 2022 r. do 30 września 2022 r.
Przypominamy, że wartość bonu turystycznego wynosi 500 zł, jednak w przypadku dziecka z niepełnosprawnością, kwota, którą otrzymają rodzice, wynosi 1000 zł.
Bon turystyczny ma formę 16-cyfrowego kodu, który należy okazać w obiekcie, z którego usług skorzystamy. Kod można wygenerować na Platformie Usług Elektronicznych ZUS - wystarczy otworzyć zakładkę "Ogólny", wybrać opcję "Polski Bon Turystyczny" i kliknąć "Aktywuj Bon". Wówczas pojawi się wniosek o świadczenie, który należy wypełnić i wysłać do Polskiej Organizacji Turystycznej.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Jeśli na naszym profilu nie jest widoczna zakładka "Polski Bon Turystyczny", należy upewnić się, czy spełniamy wszystkie wymagania do otrzymania świadczenia. Jeśli dalsze próby nie będą udane, należy złożyć wniosek do Polskiej Organizacji Turystycznej o ustalenie praw do bonu. 16-cyfrowy kod zostanie przesłany na wskazany we wniosku numer telefonu lub adres mailowy. Podajemy go podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej po zakwaterowaniu. Radzimy zatem, by bon aktywować jeszcze przed wyjazdem.