Włochy wzmacniają restrykcje. Zabawy sylwestrowe w plenerze zakazane. "Winny" omikron

Włochy wzmacniają restrykcje covidowe w związku z rosnącą liczbą przypadków wariantu omicron. Zakazane będzie między innymi masowe świętowanie sylwestra na dworze, znów trzeba będzie nosić maseczki na powietrzu.

O nowych obostrzeniach poinformował minister zdrowia Roberto Speranza. Jak mówił, plenerowe imprezy sylwestrowe zostaną zakazane. Na dworze trzeba będzie chodzić w masce, a lepiej chroniące maski ffp2 trzeba będzie zakładać w takich miejscach jak teatry, kina czy na trybunach stadionów.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy to będą najdroższe święta od lat? Pytamy ekspertki

Włochy. Zabawy w plenerze zakazane do końca stycznia

Do 31 stycznia przyszłego roku we Włoszech nie będą mogły się odbywać koncerty ani inne wydarzenia w plenerze. Do tego samego dnia zamknięte będą dyskoteki i kluby.

Włoski rząd skrócił też czas oczekiwania na dawkę uzupełniającą szczepionki na covid z 5 do 4 miesięcy. Z 9 miesięcy do 6 miesięcy skrócona będzie natomiast ważność cerfyfikatów covidowych.

Dziś we Włoszech odnotowano rekordową liczbę prawie 44,6 tysięcy przypadków koronawirusa, czyli o 70 procent więcej niż przed tygodniem. Rekordy zakażeń odnotowano dziś także m.in w Wielkiej Brytanii i Francji.

Tunel pod Ursynowem na S2Tunel pod Ursynowem otworzą za kilka dni. Odbyły się testy bezpieczeństwa

Kolejne restrykcje we Włoszech

W czwartek włoski rząd wyda dekret o ograniczeniach sanitarnych, które będą obowiązywać w okresie świątecznym w całym kraju. W wielu regionach, prowincjach i miastach lokalne władze wprowadzają surowe restrykcje na własną rękę.

W Turynie, Neapolu i całej Kampanii wprowadzono nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu. W Rzymie wejdzie on w życie jutro i będzie obowiązywał przez miesiąc. Wiele miast rezygnuje z pokazów ogni sztucznych i zamyka jarmarki. W Kampanii w okresie świątecznym odwołano wszystkie imprezy masowe. Na ruchliwych ulicach w centrum wielu miast, w tym we Florencji i Neapolu, by zmniejszyć możliwość zakażenia, wprowadzono jednokierunkowy ruch pieszy. W kilku miastach, w tym w Rzymie, również zaszczepiony personel medyczny będzie poddawany co cztery dni testom na koronawirusa.

Koronawirus w Europie (zdjęcie ilustracyjne)Omikron atakuje Europę. Kolejne kraje przywracają obostrzenia

Więcej o: