Wielkanoc w 2022 roku przyjdzie później niż zwykle. Jedno z najważniejszych polskich świąt jest "ruchome"

Wielkanoc w 2021 roku wypadła dość wcześnie, bo już 4 kwietnia. Święta wielkanocne 2022 w kalendarzu zapisane są dość późno. Wszystko przez to, że jeden z najważniejszych wśród chrześcijan okresów uzależniony jest od faz księżyca.

Pamięć po świętach Bożego Narodzenia jeszcze nie wygasła, a niektórzy już myślą o następnej okazji, by usiąść wspólnie przy świątecznym stole. Bez wątpienia będzie nią Wielkanoc 2022. Kiedy wypadają święta wielkanocne w tym roku? 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak inflacja zastanie nas w 2022 roku? Ekspert komentuje

Wielkanoc może każdego roku przypadać w innym terminie, bo wyznaczana jest na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Wielkanoc jest więc tzw. świętem ruchomym. Obecnie ma postać Triduum paschalnego, które poprzedza 40-dnowy Wielki post. 

W tradycji chrześcijańskiej największe znaczenie mają trzy ostatnie dni Wielkiego Tygodnia: Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania. 

Wielkanoc 2022. Czekać trzeba będzie długo

Teoretycznie święta wielkanocne mogą wypaść między 22 marca a 25 kwietnia. W roku 2022 na Wielkanoc trzeba będzie czekać dość długo. Wypada bowiem 17 kwietnia. Oznacza to, że dniem wolnym od pracy jest nie tylko niedziela, ale i Poniedziałek Wielkanocny (Lany Poniedziałek) - 18 kwietnia 2022 r. 

A to oznacza, że te święta będziemy obchodzić znacznie później niż w minionym roku. Wielkanoc 2021 przypadła bowiem na 4 kwietnia. Również w roku 2020 odstęp między Bożym Narodzeniem a Wielkanocą był mniejszy, święta z pisankami w tle wypadły bowiem wówczas 12 kwietnia. 

Stolica Apostolska o celebrowaniu Wielkanocy w czasie epidemii

Wiele wskazuje na to, że i tegoroczne obchody Wielkanocy mogą odbiegać od tradycyjnych. Powodem jest oczywiście epidemia COVID-19. W poprzednim oraz tym roku, w związku z utrudnieniami w odprawianiu liturgii wspólnotowej w kościele z powodu pandemii koronawirusa, Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała wytyczne odnośnie sprawowania Triduum Paschalnego w miejscach dotkniętych epidemią. 

Kongregacja zaleca, aby w kościołach katedralnych i parafialnych, nawet bez fizycznego udziału wiernych, Biskup i proboszczowie mogli celebrować misteria liturgiczne Triduum Paschalnego - czytamy na stronach Episkopatu. O tym, czy i Wielkanoc 2022 będziemy obchodzić w duchu obostrzeń, dowiemy się dopiero wiosną. 

Więcej o: