Sylwia Sobolewska nie pracuje już w Orlenie. "Za porozumieniem stron", wcześniej była tam dyrektorką

"Gazeta Wyborcza" podaje, że Sylwia Sobolewska nie pracuje już w Orlenie. Żona posła PiS i sekretarza generalnego partii zajmowała w państwowym koncernie dyrektorskie stanowisko. Wcześniej zasiadała też w dwóch radach nadzorczych spółek należących do Orlenu.

Przeczytaj cały artykuł "Gazety Wyborczej" "Koniec oszałamiającej kariery Sylwii Sobolewskiej w Orlenie. Żona ważnego polityka PiS odeszła z koncernu".

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", Sylwia Sobolewska do Orlenu przeszła z Polskiego Funduszu Rozwoju w 2018 roku. Została dyrektorką działu systemów zarządzania i ryzyka korporacyjnego. Dziennik wyjaśnia, że nie wiadomo, czy został przeprowadzony konkurs na to stanowisko i kto zdecydował o zatrudnieniu Sobolewskiej. Cytowany przez dziennik koncern informuje, że "spółka nie udziela szczegółowych informacji na temat spraw personalnych zgodnie z obowiązującymi standardami, dodatkowo uregulowaniami w zakresie przepisów wynikających z rozporządzenia RODO". Zapewnia, że "wszystkie procesy rekrutacyjne w Grupie ORLEN prowadzone są w sposób transparentny, zgodny z uregulowaniami wewnętrznymi i przepisami prawa".

Zobacz wideo Co powinna zrobić polska opozycja, by wygrać wybory? Pytamy byłego Prezydenta

Żona Krzysztof Sobolewskiego nie pracuje już dla Orlenu

Gazeta podaje, że średnia pensja wszystkich pracowników Orlenu w 2020 roku wyniosła 10 tys. zł (nie licząc zarządu). Dyrektorzy, jak wskazuje dziennik, zarabiają więcej. 

Sobolewska wcześniej zasiadała w dwóch radach nadzorczych spółek należących do paliwowego giganta - Orlen Paliwa i Orlen Anwil. Odeszła z nich kolejno 16 czerwca i 23 września. Zgodnie z przepisami korporacyjnymi zarobki w radach nadzorczych nie mogą przekraczać 11 tys. zł brutto.  

"GW" podaje, że z pracy dla Orlenu zrezygnowała 31 lipca. Potwierdziła to dziennikowi rzeczniczka Joanna Zakrzewska. Sobolewska odeszła za porozumieniem stron. Zakrzewska poinformowała, że żona posła PiS "nie jest zatrudniona w PKN Orlen ani w żadnej ze spółek Grupy Orlen".

Uchwała PiS ws. nepotyzmu

W lipcu Rada Polityczna PiS przyjęła tzw. uchwałę sanacyjną, która - z wyjątkami - ma zakazywać członkom rodzin posłów i senatorów PiS zasiadania w Radach Nadzorczych spółek Skarbu Państwa. - Trzeba się oczyścić, nie można dawać żadnych pretekstów, poza tym obiektywnie to zjawisko jest bardzo szkodliwe. To my jesteśmy dla narodu, dla społeczeństwa, dla obywateli, a nie odwrotnie - mówił Jarosław Kaczyński. W uchwale stwierdzono, że zakaz pracy w strukturach państwowych spółek nie obejmuje osób, "które zostały zatrudnione/pracują w strukturach spółek Skarbu Państwa ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe, w przypadku których doszło jednocześnie do nadzwyczajnej sytuacji życiowej". 

Więcej o: