Państwo dopłaci do żłobka, a w jednym mieście podniesiono opłaty. "Podwyżka nie obciąży budżetów"

Od przyszłego roku rodzice będą mogli ubiegać się o świadczenie żłobkowe. Tymczasem w Rudzie Śląskiej już podniesiono ceny za pobyt dziecka w żłobku. "Kwota podwyżki nie obciąży rodzinnych budżetów" - zapewniają miejscy urzędnicy.

Ustawa o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym, którą prezydent Andrzej Duda podpisał 2 grudnia, wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r. ZUS będzie wypłacał pomoc finansową w wysokości do 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna, ale nie więcej niż wysokość faktycznej opłaty ponoszonej przez rodziców za dany miesiąc. Dofinansowanie będzie przekazywane bezpośrednio do placówki zajmującej się dzieckiem.

Choć ten rodzaj pomocy finansowej będzie obowiązywał od 1 kwietnia 2022 r., to przysługiwać będzie z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r., jeżeli dziecko w styczniu i kolejnych miesiącach było zapisane do żłobka, uczęszczało do klubu dziecięcego lub było pod opieką dziennego opiekuna.

Przeczytaj więcej informacji o świadczeniach na stronie głównej Gazeta.pl

Ruda Śląska podniosła opłaty za pobyt dziecka w żłobku

Urzędnicy z Rudy Śląskiej zagłosowali za podwyżką cen za pobyt dziecka w żłobku. Opłata za korzystanie z placówek w mieście wzrośnie od 1 stycznia 2022 r. o 60 zł miesięcznie i wyniesie 422 zł. Z kolei opłata za wyżywienie dziecka w wieku od 1 roku do 3 lat będzie wynosić 6,50 zł, tj. 20 groszy więcej niż w 2021 r.

"Utrzymanie żłobków jest coraz droższe" - tłumaczy wiceprezydent Rudy Śląskiej Anna Krzysteczko, cytowana w komunikacie. "Składa się na to wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę, cen energii, materiałów i usług, stąd dzisiejsza uchwała. Trzeba jednak podkreślić, że w praktyce rodzice będą płacili mniej i pobyt każdego dziecka w żłobku będzie dofinansowywany" - dodała.

Jak złożyć wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy?

Ustawa o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym wprowadza również świadczenie w wysokości 12 tys. zł. Pieniądze wypłacane będą w 12 lub 24 ratach (odpowiednio po 1000 zł lub po 500 zł - decydują sami rodzice). Świadczenie będzie przysługiwać na drugie i kolejne dziecko w rodzinie, w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie zwolniony z podatku. Nie ma także żadnego kryterium dochodowego.

Wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie można złożyć wyłącznie online - za pośrednictwem tych samych kanałów elektronicznego wnioskowania, co w przypadku programów "Rodzina 500 plus" i "Dobry start", czyli za pośrednictwem portalu Empatia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej.

Zobacz wideo Polski Ład zwiększy dzietność? Piecha: Będzie lepiej niż przy 500+
Więcej o: