Tegoroczne święta Bożego Narodzenia były, jak co roku, wyśmienitą okazją, by spotkać się z bliskimi przy świątecznym stole. Ci, którzy przy okazji liczyli na możliwość zyskania długiego urlopu - kosztem jednego czy dwóch dni, mogli jednak poczuć się nieco zawiedzeni. Święta w tym roku wypadły bowiem w weekend.
Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl
W 2022 roku święta Bożego Narodzenia nie wyglądają nadzwyczaj szczęśliwie. Do wieczerzy wigilijnej będziemy bowiem zasiadać w sobotę (24 grudnia). A to oznacza, że Boże Narodzenie obchodzimy w niedzielę (25 grudnia). Drugi Dzień Bożego Narodzenia w poniedziałek (26 grudnia).
Ile dni wolnego musimy wziąć, by cieszyć się wolnym między świętami a nowym rokiem? Sylwestrowe szaleństwo dla łowców długich weekendów ponownie okaże się wielkim rozczarowaniem, bo ostatnim dniem roku jest sobota. 1 stycznia, dzień wolny, przypada na niedzielę.
W 2022 roku 25 oraz 26 grudnia wypadają w niedzielę i poniedziałek, a wigilia w sobotę. Czy w związku z tym przysługują nam dodatkowe dni wolne od pracy? 25 i 26 grudnia to w końcu dni ustawowo wolne od pracy.
Rozwiązanie zagadki przynosi Kodeks pracy. "Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin" - czytamy w art. 130 § 2 Kodeksu Pracy.
Prawodawca nie musi nam oddawać wolnego. Wigilia wypada bowiem w sobotę, a ta nie jest dniem wolnym od pracy w myśl ustawy. Wielu pracodawców zapewne tego dnia nie będzie wymagało realizacji obowiązków w pełnych godzinach, ale kwestia rozliczeń finansowych wygląda inaczej niż w roku 2021.