Zmiany w urlopach pracowników w 2022 roku. Niektórzy rodzice będą mieli powody do zadowolenia

W 2022 roku pracowników - szczególnie tych zatrudnionych na umowie o pracę - czeka wiele zmian związanych z urlopem. Okazuje się bowiem, że nie wszystkie regulacje wejdą w życie z początkiem roku. Co się zmieni?

Urlop w 2022 roku będzie rządził się nowymi prawami, ale tylko dla wybranej grupy obywateli. W przypadku dni wolnych od pracy istotne znaczenie będzie miał nie tyle Polski Ład, czyli rewolucja w systemie podatkowym, a... przepisy unijne. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co zrobić, gdy biuro podróży upada?

Urlop w 2022. Dla świeżo upieczonych rodziców zmiana jest wielka

Do 2 sierpnia 2022 r. Polska jest bowiem zobowiązania, by dostosować się do dyrektywy UE work-life balance. Ma ona na celu wyrównanie szans kobiet na rynku pracy oraz ułatwienie godzenia życia zawodowego z rodzinnym.

Jej wprowadzenie będzie oznaczało dwie ważne zmiany. Po pierwsze pracodawca będzie musiał udzielić dwóch miesięcy urlopu rodzicielskiego tylko dla ojca. Urlop opiekuńczy będzie natomiast należny w wymiarze 5 dni.

Wsparcie dla matek na urlopie macierzyńskim. Polski Ład wprowadzi zmiany

Inną zmianą, która jest istotna w kontekście urlopu, są przepisy dotyczące wsparcia dla młodych matek. Urzędy pracy będą musiały oferty dla mam... personalizować. 

"Na poziomie urzędów pracy stworzymy ścieżki wsparcia kobiet przebywających na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym. Pracownik urzędu pracy (doradca zawodowy) skontaktuje się z młodą mamą, aby zdobyć informacje o jej sytuacji zawodowej oraz planach na przyszłość. Następnie zaoferuje wsparcie w planowaniu dalszej ścieżki kariery - np. możliwości powrotu do pracy, gotowości do przekwalifikowania się" - czytamy w rządowym komunikacie.

Jak wyjaśnia resort pracy, urzędy pracy będą skoncentrowane na aktywizacji kobiet w sektorach, które pozwalają na częstszą pracę z domu i łączenie obowiązków rodzinnych z pracą (np. IT, usługi profesjonalne). W tym zakresie urzędy pracy będą organizować szkolenia połączone z opieką nad dziećmi.

Więcej o: