Jesienią 2021 roku Sejm przyjął nowelizację ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Zmiany w przepisach mają ułatwić walkę z niebezpiecznymi zachowaniami kierowców na drogach. Zaostrzone zostały m.in. kary dla sprawców przestępstw oraz wykroczeń drogowych.
- Naszym podstawowym celem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach. Nieprawdą jest, że zależy nam na wpływach do budżetu z tytułu zapłaconych przez kierowców mandatów. Pieniądze z grzywien trafią na budowę dróg i dalszą poprawę bezpieczeństwa - podkreślił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk cytowany w komunikacie resortu.
1 stycznia 2022 wchodzą w życie zmiany, uderzające w kierowców, którzy nie stosują się do przepisów:
Od 1 stycznia kierowcy będą również karani za nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego:
Za popełnienie wyżej wymienionych wykroczeń dwukrotnie w ciągu dwóch lat, mandat będzie dwukrotnie wyższy.
Zniesiona zostanie zniżka w wysokości 10 proc. przy opłaceniu mandatu na miejscu wykroczenia. Ponadto policja będzie mogła nałożyć na kierowcę mandat w wysokości maksymalnie 5 tys. - wyjątek stanowi sytuacja, gdy nałoży się na siebie kilka wykroczeń, wówczas będzie to mogło być nawet 6 tys. złotych. Z kolei sąd będzie mógł nałożyć mandat w wysokości maksymalnie do 30 tys. zł.
Od przyszłego roku zmienią się także zasady naliczania oraz usuwania punktów karnych. Z konta kierowcy będą usuwane dopiero po upływie dwóch lat od zapłaty kary. Wzrośnie również maksymalna ilość punktów karnych, które kierowca będzie mógł jednorazowo otrzymać, z 10 na 15. 15 punktami karnymi zostanie ukarany kierowca, który:
Kierowca otrzyma 13 punktów karnych za przekroczenie dopuszczalnej prędkości od 41 do 50 km/h. Z kolei 10 punktami karnymi zostanie ukarany kierujący pojazdem, który:
- Koniec z pobłażliwością dla piratów drogowych. Statystki drogowe nie kłamią, wciąż na naszych drogach ginie zbyt dużo osób, każdego dnia przybywa rannych. Wypadki drogowe to nie tylko trauma poszkodowanych i ich bliskich, lecz także koszty dla gospodarki. Straty dla budżetu państwa z tytułu zdarzeń drogowych są szacowane na ponad 56 mld zł rocznie, w 2018 roku koszty te stanowiły 2,7 proc. polskiego PKB - przekazał cytowany w komunikacie prasowym Ministerstwa Infrastruktury szef resortu, Andrzej Adamczyk. Według policyjnych danych w 2020 roku zgłoszono 23 540 wypadków drogowych, w wyniku których zginęło 2 491 osób, 26 463 zostało rannych.