Akcyza na alkohol w górę. Piwo, wino, wódka droższe. "Niedługo będziemy płacić nawet 50 zł"

Wódka, wino, piwo i inny alkohol mogą w 2022 roku zdrożeć. W górę idzie bowiem stawka akcyzy. Przedstawiciele producentów obawiają się, że kolejne podwyżki doprowadzą do znaczącego wzrostu cen.

Alkohol w 2022 roku będzie najprawdopodobniej droższy. Trudno bowiem przypuszczać, by producenci wzięli na siebie całą podwyżkę podatku, jaki nakłada na nich państwo. W 2022 roku będą bowiem obowiązywać nowe stawki akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, pozostałe napoje fermentowane o mocy alkoholu nieprzekraczającej 5 procent. W połowie października Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy w tej sprawie. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo https://www.gazeta.pl/0,0.html#e=LinkPrLead

Akcyza w 2022 roku to dopiero początek podwyżek?

Co i w jakim stopniu zdrożeje? Sam resort finansów deklaruje, że wódka (40 proc. alkoholu) w wyniku wzrostu opodatkowania na butelce o pojemności 0,5 l może zdrożeć o ok. 1,50 zł. W przypadku wina (0,75 l) wzrost opodatkowania na butelce wyniesie ok. 16 gr. Piwo (0,5l) będzie obciążone akcyzą wyższą o 6 gr.

Witold Włodarczyk, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy, w rozmowie z "Gazetą Pomorską" ostrzega, że akcyza, a w związku z tym  i ceny, mogą pójść w gorę. - Szacuję, że pół litra najtańszej wódki, której cena sięga dziś średnio 22 zł, podrożeje do 30 zł, a w kolejnych latach, wspomniane koszty będą rosły, możemy płacić nawet 40 czy 50 zł za butelkę - wyjaśnia.

NASA Space TelescopeHubble zadziwiał i zachwycał. Teleskop Webba będzie jeszcze potężniejszy. Najlepsze zdjęcia

Nowe przepisy. Co zmieni się w 2022 roku?

Nowelizacja wprowadza ponadto przepisy dotyczące naliczania minimalnej stawki akcyzy oraz modyfikuje przepisy dotyczące ogłaszania średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży papierosów czy tytoniu. Zmienia też zasadę oznaczania znakami akcyzy wyrobów nowatorskich.

Dodatkowo nowela wydłuża termin, w którym podmioty obowiązane mogą prowadzić na dotychczasowych zasadach księgi kontroli, ewidencje i dokumentacje - do końca grudnia 2022 roku, a także przesuwa termin wejścia w życie przepisów ustawy nowelizującej dotyczących prowadzenia ewidencji i dokumentacji w postaci elektronicznej na 1 stycznia 2023 roku.

Deklarowanym celem ustawy jest ograniczenie dostępności cenowej napojów alkoholowych oraz wyrobów tytoniowych oraz ich substytutów, co ma realizować zadania rządu w zakresie polityki prozdrowotnej. Ponadto zmiany mają zniwelować skutki inflacji, jaka - według ustawodawcy - w najbliższych latach prowadziłaby stopniowo do relatywnego spadku cen używek w stosunku do cen innych wyrobów konsumpcyjnych.

Sklep z alkoholemCo z nocną prohibicją w Polsce? Niektóre miasta już z niej rezygnują

Więcej o: