Wiceprezydentka Warszawy pokazuje podwyżkę cen gazu. Ale zaraz, zaraz... Coś tu chyba nie gra

"Podwyżka cen gazu na 2022 rok ma wynieść ok. 54 proc.? A co powiecie na podwyżkę 815 proc.?" - pisze wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska na Twitterze i pokazuje dokumenty, z którym wynika, że miejska przychodnia za gaz w 2022 r. ma zapłacić blisko 880 tys. zł. Kaznowska prawdopodobnie pomyliła się jeśli chodzi o skalę podwyżki, ale nawet prawidłowo wyliczona - o 685 proc. - robi wrażenie.
Zobacz wideo Czy czeka nas atak Rosji na Ukrainę? Kwaśniewski: Sytuacja z Ukrainą jest trudna
Podwyżka cen gazu na 2022 rok ma wynieść ok. 54 proc.? A co powiecie na podwyżkę 815 proc.?! Nasza miejska przychodnia zdrowia w 2021 r płaciła 112 tys. zł rocznie. W 2022 ma płacić 880 tys. zł. Czy w Warszawie PGNiG postanowiło ustanowić nowy rekord drożyzny?

- napisała na Twitterze wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska. 

  • Więcej o podwyżkach cen gazu przeczytaj na Gazeta.pl

Strzelanina w sklepie Burlington w Los Angeles USA. Policja przypadkiem zastrzeliła 14-latkę. Kula przebiła ścianę [ZDJĘCIA]

Podwyżka o 815 proc. czy mniej? 

Metodologia wyliczeń Kaznowskiej nie jest do końca zrozumiała - wzrost ze 112 tys. do 880 tys. to skok o ok. 685 proc., nie 815 proc. Niemniej skala podwyżki i tak jest kosmiczna. A dokładnie - "proponowanej podwyżki", bo przetarg w tej sprawie został unieważniony.

TVN24 dowiedział się, że chodzi o jedną z przychodni na Ursynowie i faktycznie na stronie tego podmiotu można znaleźć informację z otwarcia ofert, datowaną na 24 grudnia br. Rzeczywiście, jedyna oferta - od spółki PGNiG Obrót Detaliczny - opiewa na blisko 879,4 tys. zł. Tego samego dnia przychodnia opublikowała jednak także zawiadomienie o unieważnieniu postępowania. Można w nim przeczytać, że cena oferty przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. A jest to kwota... 250 tys. zł brutto.

W rozmowie z TVN24 rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth-Lutyk zdradza, że nie tylko ZOZ na Ursynowie dostał ofertę dostaw gazu opiewającą na kwotę wyższą o setki procent niż w 2021 r. W Ośrodku Sportu i Rekreacji w Ursusie podwyżka ma sięgnąć 390 proc.

Gaz (zdjęcie ilustracyjne) Gaz płynie w odwrotnym kierunku już szósty dzień. Rosja odrzuca oskarżenia

Gaz droższy o 54 proc. dla gospodarstw domowych

Zgodnie z decyzją URE z 17 grudnia br., rachunki za gaz dla gospodarstw domowych wzrosną w 2022 r. o ok. 54 proc. (netto). Dla osób, które wykorzystują gaz wyłącznie w kuchenkach, będzie to oznaczało przeciętnie "tylko" o 9 zł więcej miesięcznie. Gorzej z osobami, które również ogrzewają wodę gazem (podwyżka o 56 zł) i tymi, które dodatkowo ogrzewają gazem domy (podwyżka o 174 zł).

Gospodarstwa domowe nie odczują jednak tych podwyżek w pełni od razu. Od stycznia do marca 2022 r. w ramach tarczy antyinflacyjnej stawka VAT na gaz ziemny zostanie bowiem obniżona z 23 proc. do 8 proc. Gorzej może być po wygaśnięciu tarczy - gdy VAT wróci do pierwotnej wysokości (rząd zapowiada, że w razie potrzeby przedłuży tarczę) - oraz w kolejnych latach. PGNiG skorzystał bowiem z możliwości rozłożenia części kosztów zakupu gazu na trzy lata. Wskutek tego ruchu PGNiG będzie mógł je uwzględnić w cenach w latach 2023-2025.

Liczniki elektryczne (zdjęcie ilustracyjne) Ceny prądu i gazu podbijają prognozy. "Stolik prognostyczny wywrócił się"

Twój rachunek za gaz gwałtownie wzrósł po ostatnich podwyżkach? Napisz do nas na redakcjagazetapl@agora.pl

Więcej o: