Polski Ład i kwota wolna od podatku. Jednym da parę groszy, innych uderzy po kieszeni

Dzięki podwyższeniu kwoty wolnej od podatku do 30 tys. w kieszeni większości podatników zostanie więcej pieniędzy - obiecuje rząd. Eksperci mają jednak swoje wyliczenia dotyczące skutków, jakie przyniesie Polski Ład.

Rząd przekonuje, że Polski Ład to korzystne zmiany w podatkach dla blisko 18 mln Polaków. Jednym z filarów zmiany jest nowa kwota wolna od podatku. Faktycznie - zmienia się w sposób znaczący, bo wyniesie 30 tys. zł.  

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jakich stóp procentowych możemy się spodziewać w 2022 r.? Dr Czerniak: Przypuszczam, że na poziomie 3-4%

Kwota wolna od podatku w 2022 roku znacząco wzrasta. Kto zyska?

Zmiany, jak obiecuje premier Mateusz Morawiecki ze swoimi ministrami, poprawią sytuację materialną najmniej zarabiających, rodzin z dziećmi i emerytów. "Dzięki podwyższeniu kwoty wolnej od podatku do 30 tys. i podniesieniu drugiego progu podatkowego do 120 tys. w kieszeni większości podatników zostanie więcej pieniędzy. Nowy system podatkowy będzie bardziej sprawiedliwy - podatki będą płacone przez obywateli proporcjonalnie - bez względu na wysokość zarobków" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Pracy.

Rząd twierdzi, że do tej pory system podatkowy w Polsce bardziej obciążał osoby o niskich zarobkach niż te o wysokich.

NASA Space Telescope Hubble zadziwiał i zachwycał. Teleskop Webba będzie jeszcze potężniejszy. Najlepsze zdjęcia

Ministrowie zapewniają, że Polacy zyskają na Polskim Ładzie

W programie 1 Polskiego Radia pod koniec grudnia przedstawiciele rządu przekonywali, że nowy rządowy program jest korzystny dla podatników. Wiceminister finansów Jan Sarnowski powiedział, że rozwiązania zawarte w Polskim Ładzie to przede wszystkim obniżka podatków. Rządowy program wejdzie w życie wraz z początkiem nowego roku.

Jan Sarnowski podkreślił w Programie 1. Polskiego Radia, że spora grupa osób przestanie płacić podatek dochodowy. Wyjaśnił, że dotyczy to osób, które zarabiają mniej niż wynosi minimalne wynagrodzenie. Wskazał, że na tych zmianach skorzysta też wielu emerytów.

Jan Sarnowski powiedział też, na jakich zasadach będzie można korzystać z ulgi dla rodzin. Wskazał, że rodzice wychowujący co najmniej czworo dzieci będą korzystali nie tylko z kwoty wolnej od podatku na poziomie 30 tysięcy złotych, ale też z odliczenia w wysokości 85 i pół tysiąca złotych. Wiceminister finansów podkreślił, że ulga dla rodzin dotyczy każdego z rodziców osobno.

Kto zyska na Polskim Ładzie? Eksperci mają swoje wyliczenia

embed

To, czy Polacy zyskają na Polskim Ładzie, wzięli pod lupę eksperci Business Center Club. "Przygotowaliśmy przykładowe estymacje pokazujące wpływ Polskiego Ładu na umowę o pracę dla osób zarabiających 1.000*, 2.500, 5.000, 7.500, 10.000, 12.500, 15.000, 20.000 i 25.000 zł miesięcznie. Osoby zarabiające więcej z pewnością negatywnie odczują Polski Ład we własnej kieszeni. Wpłynie to na dalsze pogłębienie niesprawiedliwego traktowania umowy o pracę z perspektywy podatkowej" - czytamy w analizie.

Jarosław Kaczyński podczas prezentacji 'Polskiego ładu' PiS funduje koniec roku na wariackich papierach. Kaczyński: będą kłopoty

Więcej o: