Rodzinny Kapitał Opiekuńczy już od 2022 roku. Morawiecki: Dodatkowe środki powinny pomóc

Niektóre rodziny z dziećmi od 2022 roku będą mogły pobierać nie tylko 500 Plus ale i nowe świadczenie. Dla kogo przeznaczony jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy? Ile można zyskać?

Polski Ład to nie tylko nowa kwota wolna od podatku, inny sposób liczenia składki zdrowotnej, czy podniesienie progu podatkowego. Istotną zmianą, jaką wprowadza nowy rządowy projekt jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Kto na nim skorzysta?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy nie jest przeznaczony dla wszystkich. Będzie przysługiwał na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na dziecko - informuje Ministerstwo Rodziny. Resort podkreśla, że nowe świadczenie nie będzie uzależnione od dochodów rodziny.

Według szacunków ministerstwa RPiPS w pierwszym roku działania z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego ma skorzystać około 615 tysięcy dzieci.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Kondycja gospodarki po pandemii. Belka: Jest nie najgorzej, ale to kosztowało

Mateusz Morawiecki: Kluczowym momentem w życiu mamy jest sprawa powrotu do pracy

Do nowego programu rządu podczas spotkania świątecznego 23 grudnia odniósł się premier Mateusz Morawiecki.

"Decyzja jest po stronie rodziców i oni wiedzą, na co najlepiej ten kapitał przeznaczyć. Kluczowym momentem w życiu mamy zazwyczaj jest sprawa powrotu do pracy. Czy wrócić, nie wrócić, czy jeszcze trochę poczekać, jak to zrobić. Ta elastyczność, wsparcie momentu powrotu jest podstawowe i to jednocześnie jedna z głównych przesłanek, które przyświecały nam przy konstruowaniu tego rodzinnego kapitału opiekuńczego" - argumentował.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Zdecydują rodzice

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma pomóc młodym ludziom podjąć decyzję o posiadaniu dzieci. Rodzice będą go mogli elastycznie wykorzystać: świadczenie będą mogli otrzymywać przez rok w wysokości 1 tys. zł miesięcznie, lub przez dwa lata po 500 zł miesięcznie - wyjaśnia resort rodziny. 

"To rodzice zdecydują, czy przeznaczą środki np. na opłacenie miejsca w żłobku, wynagrodzenie dla niani lub pokrycie samodzielnej opieki nad dzieckiem. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy daje rodzicom poczucie bezpieczeństwa, ale również alternatywę" - czytamy w komunikacie.

Jak wyjaśnia rząd, prawo do Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będzie przysługiwać także rodzicom, które już w dniu wejścia ustawy mają drugie i kolejne dzieci w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. W tym wypadku świadczenie będzie przysługiwało proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie lub kolejne dzieci 35. miesiąca życia.

Więcej o: