120 tys. zł z budżetu na drugie i kolejne dziecko. Maląg chwaliła program PiS. "Traktujemy jak inwestycję"

Ministerka Marlena Maląg poinformowała, że co miesiąc świadczenie 500 plus otrzymuje 6,5 miliona dzieci. Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej na konferencji prasowej podsumowała działania w zakresie polityki prorodzinnej.

Marlena Maląg na konferencji przypomniała, że od nowego roku w życie wchodzi Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. To świadczenie, które gwarantuje dodatkowe 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko od 12 do 36 miesiąca życia (można też pobierać 1 tys. zł miesięcznie przez rok). Łącznie daje to 12 tys. zł świadczenia

Maląg oszacowała, że z budżetu na drugie i kolejne dziecko rodzice otrzymają razem 120 tys. zł. 

500 plus razy 18 lat wychowania dziecka i plus 12 tys. Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, w sumie 120 tys. zł rodzic uzyska od państwa jako inwestycję, bo my tak to traktujemy

- wyliczała ministerka.

Zobacz wideo Technologie ułatwiają obowiązki domowe

 175 mld zł na 500 plus

Ministerka Maląg przypomniała, że od kilku lat rząd wprowadza programy, które wspierają rodziny. Podkreśliła, że w ciągu ostatnich sześciu lat trafiło do nich ponad 175 miliardów złotych z tytułu świadczenia 500 plus. Dodała, że co miesiąc pieniądze otrzymuje 6,5 miliona dzieci. Minister Maląg zaznaczyła, że wpłynęło to na zmianę sytuacji finansowej rodzin i dzięki temu wsparciu mogły one między innymi pojechać na wakacje i zainwestować w przyszłość dzieci.

Przyszłość Polski to przyszłość, dobra sytuacja polskich rodzin

- wskazała.

Maląg o innych programach prorodzinnych

Kolejne programy, które wymieniła minister, to Dobry start, czyli 300 złotych jednorazowego wsparcia dla uczniów rozpoczynających rok szkolny oraz Maluch plus, dzięki któremu zwiększyła się liczba miejsc w żłobkach. Poinformowała, że w ciągu sześciu lat w ten drugi program zainwestowano ponad 2 miliardy złotych i dziś w Polsce jest ponad 200 tysięcy miejsc opieki żłobkowej.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Minister zapowiedziała, że program Maluch plus będzie nadal rozwijany i rząd będzie przeznaczał na niego niemal 1,5 miliarda złotych rocznie, aby "w każdej gminie mógł powstać żłobek i rodzicom dać możliwość łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym".

Więcej o: