Czy przedsiębiorcy skorzystają na uldze dla klasy średniej? Przepisy nie traktują wszystkich jednakowo

Czy przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi dla klasy średniej, którą wprowadza Polski Ład? Odpowiedź nie jest prosta, bo nowe przepisy obejmą tylko część właścicieli firm. I to przy spełnieniu jednego istotnego warunku.

Od 1 stycznia 2022 roku w życie wchodzi Polski Ład. Pakiet ustaw przygotowanych przez PiS przede wszystkim zmienia system podatkowy. Wzrasta kwota wolna od podatku, rośnie próg podatkowy, zmienia się sposób rozliczania składki zdrowotnej. 

Jednym z istotnych elementów nowego systemu podatkowego jest tzw. ulga dla klasy średniej. Na czym polega? Na zmniejszeniu obciążeń podatkowych dla osób osiągających dochody w określonym przedziale. Na tym manewrze podatnicy zbyt wiele nie zyskają. Ale gdyby ulgi nie było, mogliby sporo stracić.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Kto ucierpi najbardziej na podwyżkach cen prądu? "Biznes zapłaci więcej"

Jak działa ulga dla klasy średniej? Dwa wzory, dwa progi dochodów

By wyliczyć wysokość ulgi dla klasy średniej, należy przemnożyć swoje przychody (w kwocie brutto) przez odpowiedni wskaźnik. Dla dochodu (A) wynoszącego co najmniej 68 412 zł, ale nieprzekraczającego kwoty 102 588 zł, wzór wygląda następująco: A x 6,68% – 4566 zł) ÷ 0,17. Przy dochodzie większym niż 102 588 zł, ale mniejszym od kwoty 133 692 zł wzór wygląda nieco inaczej: (A x (-7,35%) + 9829 zł) ÷ 0,17. 

Ulga dla klasy średniej obejmie osoby zatrudnione na etacie oraz część przedsiębiorców. Z ulgi nie skorzystają emeryci, renciści, osoby świadczące usługi na umowie zlecenie i umowie o dzieło, a także osoby prowadzące działalność gospodarczą, które rozliczają się inaczej niż wedle skali podatkowej. 

Ulgi nie zastosują więc prowadzący firmę,  stosujący podatek liniowy, ryczałtowcy i rozliczający się na karcie podatkowej. 

Ulga dla klasy średniej. Czy przedsiębiorcy zyskają?

Jak podkreśla Poradnik Przedsiębiorcy, ulga dla klasy średniej dla przedsiębiorcy przysługuje wyłącznie w rozliczeniu rocznym. Nie jest możliwe - tak jak w wynagrodzeniach pracowniczych - stosowanie jej w zaliczkach na podatek dochodowy.

Przedsiębiorcy, którzy mają wątpliwości dotyczące stosowania ulgi, mogą skorzystać z pomocy. Ministerstwo Rozwoju uruchomiło bowiem specjalną infolinię. Od poniedziałku do piątku, od 8.00 do 16.00 pod numerem telefonu (22) 765-64-64 będzie można uzyskać kompleksową informację na temat obowiązujących przepisów prawnych.

Wiceminister Semeniuk wyjaśniła, że osoby korzystające z infolinii uzyskają informacje na temat projektów obejmujących między innymi zmiany podatkowe, w tym nowe składki zdrowotne, emerytury bez podatku, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, zmiany dla rolników, mieszkalnictwo czy wsparcie dla firm wdrażających innowacje.

Olga Semeniuk podkreśliła, że Multikanałowe Centrum Informacji "Polskiego Ładu" nadzorowane jest przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, przy współpracy z innymi urzędami, między innymi z Ministerstwem Finansów, Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwem Zdrowia i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Oferuje kilka form wsparcia, w tym rozmowę telefoniczną z konsultantem, rozmowę na livechacie, helpdesk, a wkrótce także dostępnego przez całą dobę wirtualnego asystenta.

Więcej o: